ÇAKIRSU ŞEHİTLERİNİN ADI İSTANBUL’DA YAŞAYACAK..

0

İlçemize bağlı Çakırsu (Yonnus) köyü şehitlerinin isimleri İstanbul Samandıra Kız Anadolu İmam hatip lisesinde yaşayacak.

1998 yılında evine baskın yapılması sonucu şehit edilen Çakırsu köyü muhtarı Cafer Avcı ve yine aynı yıl Van Başkale de teröristlerce girilen çatışmada şehit olan Kamil Kadimtaş’ın isimleri Samandıra Kız Anadolu İmam hatip lisesinin mescidine ve kütüphanesine verildi.

Samandıra Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak, Okul Başkanı 11.sınıf öğrencisi Feyza Bayram’ın girişimleri okul beden eğitimi öğretmeni Dilara Uçar ve Müdür yardımcısı Sevim Çolak’ın destekleri ve okul Müdürü Tuba Germen’in onayı ile okulun sınıf ve bazı bölümlerine şehit isimleri verilmesi kararı alındı. Samandıra Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdür yardımcısı ve aynı zamanda Çakırsu köyünden olan Cafer Çakraz’ın girişimleri sonucu  organize edilen Proğramda okulun bütün öğretmen ve öğrencileri hazır bulunurken, bir gurup öğrenci ellerinde şehirlerinin isimlerini taşıyan flamalar ve afişler bir gurup öğrenci ise şehitleri ve şehitliği anlatan döviz ve afişler taşıdılar.

Törende Müdür yardımcısı Cafer Çakraz tarafından şehitlerin kısa öz geçmişi okunurken bazı öğrencilerin gözyaşlarını tutamadığı görüldü. Şehit Kamil Kadimtaş’ın kardeşi Mehmet Kadimtaş ve Şehit muhtar Cafer Avcı’nın oğlu Cavit Avcı duygularını dile getiren konuşmalar yaptılar. Okul müdiresi Tuba Germen konuşmasında şehitlere bir vefa borcu olarak düzenledikleri bu organizasyonda şehit yakınlarının bulunmasından ve ağırlamaktan mutlu olduklarını ve şehitlere bir vefa borcu olarak isimlerini okulda yaşamaktan kıvanç duyduklarını vurguladı. İstiklal marşı okunarak bahçedeki tören sona erdi. Bu sırada öğrencilerin “şehitler ölmez vatan bölünmez” şeklinde sloganlar ile bu anlamlı güne vurgu yaptılar. Daha sonra topluca içeri girilerek mescide Kamil Kadimtaş’ın kardeşi Mehmet Kadimtaş ve kütüphaneye ise Şehit muhtar Cafer Avcı’nın oğlu Cahit Avcı tarafından şehitlerin isimleri takılarak tören sona erdi.

Yorum Ekle