80’lerde tamamıTicari saha olsaydı, Taşova bu kadar geri kalır mıydı?..

0

Ahmet Günaydın

Mimar Rasim Bey 1944’de Taşova kurulurken, Samsun caddesini çok geniş bıraktığında “Bu adam deli mi?” diye eleştirilmişti. Ülkemizin 919 ilçesi içerisinde 900 metre uzunluğunda, 25 metre genişliğinde böyle bir bulvarı olan pek fazla ilçe yok.

Beceriksiz politikalar sonucunda bu güzel caddemiz (şimdiki adı ile Atatürk bulvarı)’nın başı ticaret, ortası hükümet, sonrası hayalet cadde olarak kaldı.

1980’lı yıllarda Atatürk Bulvarı (Samsun caddesi) ticari saha ilan edilseydi ilçemiz bu kadar küçülmeyecekti. Komşu ilçe Erbaa 1980 yılı nüfus sayımında merkezi 13 bin nüfusa sahipken, ilçe merkezimizin nüfusu beş bin beşyüzdü. Erbaa’da çarşı ile hastanesi arasındaki 700 metrelik bölümde ve çarşıya yakın diğer caddelerin peyder pey ticari saha ilan edilmesi aramızdaki nüfus farkını 55 bine çıkardı. Son nüfus sayımına göre: Erbaa 66 bin Taşova ise 11 bin nüfusa sahip.

Atatürk bulvarının ticari saha olması ile caddenin hayalet bölümüne bir kurumsal market, Amisos reklam, Gamze Güzellik Merkezi, Koray Otomotiv ile yavaş yavaş bir canlılık geldi. Eski Zirai donatımın yerine yapılan devasa ticaret merkezi ile cadde daha da güzelleşecek Bu yıl taşınan İmam-Hatip ortaokulu ve yurt binasının yerine ne yapılacağı sır gibi saklanıyor. Aslında yerel yönetimin Yeni mahalle ile Cumhuriyet mahallesinin kuzey batısına bir özür borcu var. Son yıllarda ilçenin doğuya kayması ile bu bölge mahrumiyet bölgesi haline geldi. Geçmiş ve mevcut yerel yönetimin ticari saha ilan edilmesinde cimri davranması, ilçenin gelişmesine darbe vurdu. Ticari saha ilan edilmesi ile bu caddelerin değerlenmesi ilçede hakim olan fesatlık sonucu öteleyerek ve geç kalınarak devam ediyor. Hükümet caddesinin Tepe merdivenleri yakınına kadar ticari saha olmasında bile geç kalındı. Çarşının ortasında kalan Okullar caddesinin Mehmet Ali Hafız caddesi kavşağına kadar olan bölümü neden hala ticari saha yapılmıyor doğrusu çok merak ediyorum. Yine Mustafabey caddesinin Yeniyol caddesi kavşağına kadar olan bölümü neden ticari saha ilan edilmez hala merak ederim. Hatta Yeniyol caddesinin devamla yeni mahalle köprüsü ve cadde boyunca Amasya yol kavşağına kadar ticari saha ilan edilmesi orada arsası olanların üç metre çekerek bina yapması mı beklenir.

Komşu ilçe Erbaa’nın nasıl geliştiği ortada bazı kararları geç kalmadan ivedilikle almak gerekiyor diye düşünüyorum.

Yorum Ekle