Amasya İtimat

YEŞİLIRMAK ÇEVRE PLATFORMUNA YOĞUN İLGİ

         Taşova ve Erbaa ziraat odası başkanlıklarının ortaklaşa  organize ettikleri “Geleceğimize, Toprağımıza, Suyumuza Sahip Çıkıyoruz” paneli büyük bir kalabalığın katılımıyla yapıldı.

           Değirmenli Kasabası meydanında saat 9 Mayıs 2010 günü saat 18.00’de Yeşilırmak Çevre Platformu Başkanı Fazlı Kuru; açılış konuşmasında ”İnşaatı süren yapımı planlanan 25 megawatt gücün altındaki HES’ler için Çevre Orman Bakanlığının  ÇED gerekli değildir kararına yürütmeyi durdurma davası açtıklarını ,HES’ler nedeniyle bitki örtüsü ve canlı türlerinin yok olduğunu doğanın zara gördüğünü “”söyledi.

 

          Paneli Amasya Millet vekili Hüseyin Ünsal, Erbaa Belediye  Başkanı Ahmet Yenihan, Taşova, Erbaa  çevre  il ve ilçelerin sivil toplum kuruluş temsilcileri, siyasi parti yöneticileri ve kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

        Amasya Milletvekili Hüseyin Ünsal: Hes’ler Ülkemize bir fayda sağlamıyor. Yenilenebilir ve rüzgâr enerjisinin ön plana çıkarılması gerekiyor. Mecliste  konu ile verdiğim önergelere yeterli cevap veremiyorlar” dedi.

 

       Daha sonra söz alan Erbaa Belediye Başkanı Ahmet Yenihan  “Bu konuda yoğun bir bilgi kirliliği var. Burada konunun uzmanlarını dinleyip hepimiz aydınlanacağız.Bu toplantıyı düzenleyen Erbaa ve Taşova Ziraat odasına teşekkür ediyoruz “ dedi.


      İlk olarak panelist  Gazi  Osman Paşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi  Yrd. Doç. Dr. Ekrem Buhan söz aldı. ”Akarsular dünyamızın çok önemli eko sistemleridir. Hes’lere üst akım ve alt akım başlıkları ile doğaya büyük zararlar vermekte sonuçta zararı insana dönecektir” dedi.


        Daha sonra Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Prof. Dr. Beyza Üstün söz aldı.”Sizlerle beraber olmaktan son derece mutluyum. Eş zamanlı olarak ülkemizin dağları delik deşik edilmekte doğa bozulmakta.”şu akar Türk Bakar” sözü tamamen yanlıştır.Su boşa akmıyor.Suyun tabii olarak boşuna akması ve kendisiyle oynanmaması gerekmektedir

        Erbaa Hes avukatı Neslihan Efe “Erbaa Hes le ilgili yürütmeyi durdurma kararı mahkemece alındı Hukuki mücadele sizlerin desteği ile kazanılacaktır” dedi


        Umutlu Hes Avukatı Mehmet Horuş” Bu bir boşanma ve arazi davası değil ve bu toplantılar sizlere konu hakkında bilgilendirme açısından önemli Çevre hakkı üç başlıkla anlatılabilir.

  a)Bilgi Edinme b)Katılım Hakkı c)Yargıya dava açma hakkı. Hes’lerle ilgili önümüzdeki yıllarda yüzlerce dava açılabilir. dedi

        Çiftçi Sendikaları Genel Başkanı Abdullah Aysu konuşmasında “Su akar iyi ki Türk bakar” diyorum. Su vücudumuzdaki kan gibidir.Suyun dolaşımı önemlidir.


        Son olarak Derelerin Kardeşliği platformu adına söz alan Mehmet Gürkan “HES’lere karşı Karadeniz halkının nasıl karşı duruş sergilediğini vurgulayarak yapılan mücadelede  başarılı olduklarını açıkladı.

        Kapanışta söz alan Değirmenli Belediye Başkanı Nurettin Celep Bu ova iki ırmağın buluştuğu güzel yerden vazgeçmem, bu ovanın çiftçisini tütünden, pancardan ve diğer ürünlerden vazgeçirdiler ama artık biz ırmaklarımızdan vazgeçmeyeceğiz.dedi.

        Soru cevap bölümü ile panel sona erdi.


                                               CHA-TAŞOVA GAZETESİ

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.