Yeni Taşova Gazetesi Tarih:26 Nisan 2002 Cuma Sayı:1830

Taşova Gazetesi başlığı

Tarih:26 Nisan 2002 Cuma
Sayı:1830

Yeni Taşova Gazetesi

Gürsulular Köşk’te

Ev sahipiliğini Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanlığının yaptığı geziye, Gürsulular Kalkınma ve Dayanışma Derneği’nin yönetim kurulu üyeleri ile, bu köyde okuyan İlköğretim Öğrenciler ile bu köylü olup Alpaslan Kasabasında okuyan orta öğretim öğrencileri,köy muhtarı Faif Uysal,Alpaslan İlköğretim Okulu Müdürü ile Taşova Tekel Baş Temsilcisi Ömer Alpat’ın da bulunduğu 65 kişilik heyet katıldı.

Gürsulular Kalkınma ve Dayanışma Derneği Başkanı Birol Alpat’ın 19 Nisan 2002 tarihinde Anıtkabir’de saat 11.00’de Ata’nın Mozelesi’ne çelenk koyarak saygı duruşu ve şeref defterinin imzalanması ile başlayan Ankara yolculuğunun ikinci durağı da ev sahibi olan Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanlığı idi.

Burada Komutanlıkça coşku ile karşılanan heyete Muhafız Alayı’nca öğlen yemeği ikram edildi.Saat 13.00’de Köşk’e geçerek Kemal Nehrozoğlu ile 45 dakika görüşen heyetin, Sayın Genel Sekreter’ce çok içten ve sıcak karşılandığı, geziye katılan tüm öğrencilerle sohbet ederek heyecanlarına ortak olduğu gözlendi.

Bu görüşme içerisinde söz alan Dernek Başkanı Birol Alpat,bu öğrencilerin Köşk’e çıkmasında Amasya Valiliği’nin,Taşova Kaymakamlığı’nın,İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri’nin üstün gayret ve çabalarından mutlu olduklarını, özellikle Kaymakamımız Mustafa Çit’in bu geziye katılan fakir öğrencilerin tüm kıyafetlerini karşılamasının, Cumhuriyet’in geleceği olan bu çocuklara verdiği değeri ve önemi vurgulaması açısından gurur verici olduğunu açıklayarak,köylerin sulama suyu,öğretmen ihtiyacı,sağlık evine ebe ihtiyacı,kanalizasyon sorununun çözümlenmesi ile Arpaderesi,Sepetli,Çalkaya ve Gürsu’yu Taşova’ya bağlayan köprülerinin üç yıldır yapılamadığını belirterek yardımlarını talep ettiği ve Taşova Tekel işçilerinin sorunlarını ihtiva eden bir mesajı kendilerine ilettiği vurgulandı.

Tekrar Muhafız Alayı’na geçilerek bando gösterisi ve slayt gösterisi ile öğrencileri mutlu eden Alay Komutanlığı’ndan sonra, TBMM’ye geçen heyet burada milletvekillerinin oturum salonunda nasıl çalıştıkların ilişkin bilgi aldı.

Tüm milletvekillerimizin davetli olduğu bu gezinin sonunda saat 18.00’de MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Amasya Milletvekili Adnan Uçaş’ın verdiği akşam yemeğine katılan heyet umutlu ve mutlu bir şekilde köyüne döndü.

23 Nisan Kutlandı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 82. yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de törenlerle kutlandı.

23 Nisan Salı günü saat 8.30’da resmi ve özel kuruluşların Atatürk Anıtı’na çelenk koyması ile başlayan programdan sonra Kaymakamlıkta kutlamalar kabul edildi.

Pazar yerinde saat 9.30’da başlayan törende kutlama komitesince halkın ve öğrencilerin bayramı kutlandı.Tören çeşitli etkinliklerden sonra,Tören Geçişi ile son buldu.

Vakıf 4. Yılını Coşkuyla Kutladı

1998 yılında faaliyete başlayan Taşova Eğitim ve Sosyal Kalkındırma Vakfı kuruluşunun 4. Yıldönümünde coşkulu bir kutlama programı yaptı.

…………………………..(Kısaltıldı)

Üniversite gençliğine özellikle kriz sonrasında verilecek bursların çok anlam ifade ettiği vurgulanarak 2002-2003 eğitim döneminde ihtiyaç sahibi tüm üniversite gençliğine burs sağlanması konusunda görüş birliğine varıldı.

Aylık 25 milyon lira olmak üzere önümüzdeki yıl için 8 ay sürede toplam 200 milyon lira vermeyi taahhüt eden kuruluş ve şahısların isimleri şöyle:

-Kaymakamlık
-Özkan Ağış
-Nalan Ağış
-Taşova Belediyesi
-Çaydibi Belediyesi
-Sümerbank Mehmet Özdemir
-İş Bankası Şubesi
-Halk Bankası Şubesi
-Ziraat Bankası Şubesi
-Amasya MCA İnşaat Ltd.Şti.
-Taşıyıcılar Koop(2)
-Şoförler Odası(2)
-Özgür Ağış(2)
-Mehmet ve İsmail Altun(2)
-Ziraat Odası(2)
-Nail Eren
-Celal Keleş
-Turgut Çelik
-Güla Pehlivan
-Mücahit Onat
-Ercüment Koyuncu
-Ahmet Aydın
-Abbas Ün
-Türk Eğitim Sen
-Türk Sağlık Sen
-İbrahim Kara
-Erektaş Kani Önal

Kaymakamlıktan Sera Projesi

Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, köy ve kasabalarda uygulanmak üzere bir proje başlatıyor.

Sebze işleri ile uğraşan ve Emekli Sandığı,Bağ-Kur,SSK güvencesi olmayan vatandaşlarımıza 3 yıl geri ödemeli 4 yıl faizsiz vade uygulamalı sera verilecek.

İlgi duyan vatandaşlarımızın ivedi olarak Kaymakamlığa başvurmaları isteniyor.

MHP Kongresi Ertelendi

5 Mayıs 2002 Pazar günü yapılacağı ilan edilen Milliyetçi Hareket Partisi kongresi, ülke genelinde MHP Genel Merkezi’nin kongre takvimi dolayısı ile ileri bir tarihe ertelendi.

Kriz Kendini Hissettiriyor

Kriz ilçemizde de kendini hissettiriyor.

İlçemizin bir zamanlar en işlek caddesi olan, adını ilçemizin kuruluşunda büyük emeği geçen 1944’lü yıllarda Tokat Valisi Sayın İzzettin ÇAĞPAR’dan alan Çağpar caddemizde de krizin etkileri görülüyor.

Halk Bankası’nın da caddeden taşınması ile iyice tenhalaşan Çağpar Caddesinde esnaf sıkıntısını ilçemizin pazarı kurulan Perşembe günü bile tavla partilerinde gideriyor.

Bir zamanlar iyi iş yapan esnafların yer aldığı caddede günümüzde siftah yapamadan akşam eden esnaflar yer alıyor.

Esnafımız Bağ-Kur ve vergi borcunu zamanında ödeyemediği gibi dükkan kirasını da zor öder hale geldi.Bu nedenler, ilçemizde dükkan ve ev kiralarında gözle görülür bir düşüşe neden oldu.

 

Bu sayfadaki tüm haberler Yeni Taşova Gazetesi‘nden aynen alınmıştır.

 

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.