Yeni Taşova Gazetesi Tarih:03 Mayıs 2002 Cuma Sayı:1831

Tarih:03 Mayıs 2002 Cuma
Sayı:1831

Yeni Taşova Gazetesi

Pancar Ekicileri Kooperatifi Seçimi Yapıldı

Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifiolağan kongresi 28 Nisan 2002 günü yapıldı.

Pazar dünü Amasya şehir stadyumunda sabah saatlerinde başlayan kongrede yaklaşık 17 bin çiftçi oy kullandı.

Kooperatif başkanlığını 6 yıldır sürdüren Mahmut Demir’in listesi 10 bin 196 oy alarak yeniden seçilirken, diğer aday Muammer Öcal’ın listesi 6 bin 728 oy aldı.

Tarım Kredi Borçları İçin Yeni Bir Kolaylık

Daha önce 25 Nisan 2002 tarihine kadar süre verilen Tarım Kredi Kooperatiflerine borçlu olan çiftçilere 4 ay daha süre verildi.

Ancak bu kolaylıktan yararlanmak isteyen çiftçilerin borçlarını ödemek için 31 Mayıs 2002 tarihine kadar borçlu oldukları Tarım Kredi Kooperatiflerine başvurarak taahhütte bulunmaları gerekiyor.30 Ağustos 2002 tarihine kadar borçlarının %20’sini ödeyerek geri kalan miktarı ise 6’sar aylık dönemlerde 30 ayda ödeyebilecekler.

Tekelde 48 Bayan işçi İşbaşı Yaptı

Tekel İşletme Müdürlüğünce 30 Ekim 2001 günü çıkış alan bayan işçilerden 48’i 1 Mayıs 2002 tarihinde yeniden işe başladı.

5 ay süre ile çalışacak olan bayanlar 1 Ekim 2002’ye kadar çalışacaklar.

İlçemizin can damarı olan Tekel İşletme Müdürlüğünde toplam 235 işçimizin işletmenin devamı yönünde çalışma sürelerinin uzatılması konusunda bölgemiz milletvekillerinin duyarlı davranmalarını bekliyoruz.

Tütün Bedelleri Ödeniyor

3 milyon 50 bin lira baş fiyatla 30 Ocak 2002 günü açılan Ekici Tütün Piyasasında ödemeler devam ediyor.

Tütün üreticilerine bedellerinin ödenmesi Mayıs ayı içerisinde tamamlanacak.

Yaylasaray Köyünde İntihar

26 Nisan 2002 günü ilçemize bağlı Yaylasaray(Tasna) köyünde bir kadın intihar etti.

Urhiye Şahin (55) isimli kadın, bunalım sonucu Tamoron ilacı içerek hayatına son verdi.

Niyazi İçerli yemişen Mahallesi Muhtarlığına Aday

2 Haziran 2002 pazar günü İlçemize bağlı 2 mahalle ve 2 köyde muhtarlık seçimleri yapılacak.

Merkez-Yemişen Mahallesi,Çaydibi_Cumhuriyet Mahallesi.KIrkharman ve Gökpınar köylerinde yapılacak muhtarlık seçimleri içerisinde en fazla Yemişen Mahallesinde aday var.

12 günlük askı süresi bittikten sonra 4 sandıkta 1518 seçmenin oy kullanacağı Yemişen Mahallesi Muhtarlığı için eski belediye zabıtası Niyazi İçerli adaylığını açıkladı.

Kaymakamlık Kupası Voleybol Turnuvası 23 Mayıs’ta Başlıyor

Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğünce her yıl geleneksel olarak düzenlenen Kaymakamlık Kupası Voleybol Turnuvası 23 Mayıs 2002 günü başlıyor.

Kamu ve özel kuruluşların katılacağı Voleybol Turnuvası için takımlar 50 milyon lira katılım payı verecekler.

Turnuvaya katılmak isteyen takımlar 17 Mayıs 2002 günü mesai bitimine kadar müracaat edebilecek olup, 21 Mayıs günü kuralar çekilecek.

Okullara Geri Dönüşümlü Kampanya

Okullar toplayacakları atık kağıtlar karşılığında Mopak’tan defter, fotokopi kağıdı ve bilgisayar kağıdı alacaklar.

Atık kağıt alımı yapmaya başlayan Mopak,öğrencileri kağıt kullanımı konusunda bilinçlendirmek ve okulların bütçesine katkıda bulunmak amacıyla okullara özel bir kampanya başlattı.Mopak, kullandıkları kağıtları biriktiren okullardan teslim alacağı atık kağıtlar karşılığında okullara defter, fotokopi kağıdı ve bilgisayar kağıdı verecek.Kağıdın çok ince detaylardan oluşan bir üretim süreci sonunda elde edildiğini ifade eden Eren EROĞLU,”kağıt bu yönüyle değerli bir ürün.Daha önce 1. hamur kağıdı ayrıştırıp, dönüştürerek kullanıyorduk.Mopak Dalaman’ın faaliyete geçmesiyle artık her türlü atık kağıdı geri dönüştürecek bir sisteme işlerlik kazandırdık, bu amaçla atık kağıt alımı başlattık.Gazete, mecmua. kitap, oluklu mukavva, eski kağıt, kraft torba ve matbaa atığı kağıtları yeniden kağıt üretimine kanalize edeceğiz” diye konuştu.

Kağıt tüketiminin yüksek olduğu okullara özel kampanya ile okul bütçesine katkı sağlayacaklarını söyleyen Eroğlu “Türkiye’de kağıtta geri dönüşüm ne yazıkki yetersiz düzeydedir.Bu nedenle geri dönüşümde yüksek verim elde edilebilmesi için tüketicilerin bilinçlendirilmesi gerekiyor.Atık kağıt konusunda öncelikle çalışanlarımızı bilinçlendirdik. Şimdi de çucuklarımızın ve gençlerimizin dikkatini atık kağıt konusuna çekmek için çalışmalar yapıyoruz.” dedi.

 

Bu sayfadaki tüm haberler Yeni Taşova Gazetesi‘nden aynen alınmıştır.

 

Yorum Ekle