Taşova Gazetesi Tarih:06 Mayıs 1971 Perşembe Sayı:7

Taşova Gazetesi başlığı

Apdes Alırken BOĞULDU

Amasya’ya bağlı Zana köyünden bir çiftçi, öğlen namazını kılmak İçin yeşilırmak’ta abdest alırken bilinmeyen sebepten ırmağa düşerek boğulmuştur.

Sabahleyin tarlada çalışmak üzere evinden ayrılan İsmini öğrenemediğimiz çiftçinin cesedi halen bulunamamıştır.

ZAM!

Mektup 100 krş. Tebrik 25 krş. ELT. telgraf ücretleri 500 krş. oldu.

Anneler Günü

(Zeki Alan)

(Taşova 1971) Belediye Seçimleri.

Kentimize bağlı Çaydibi (Hattadi), Gölbeyli (Boraboy), Destek kasabalarında Belediye başkanlığı aday seçimi geçtiğimiz pazar günü yapılmıştır. Hiç bir müessif olayın çıkmadığı seçimlerde kazananlar şunlardır:

ÇAYDIBI: CHP Salih Gani (91 oy)

Bağımsız: Mehmet Hancı

GÖLBEYLi : P. Seyfi Ahmet Yıldız (205 oy)

Rakibi Hasan Erol son anda adaylıktan istifa etti.

DESTEK : CH P. Osman Öz (46 oy)

AP: NafisYeral (1007)

(Amasya) Valimiz (Şevket Gür’es) İlçemiz Köylerinde İncelemelerde Bulundu.

Sayın valimiz Şevket Gür’es, beraberinde Emniyet ve Milli Eğitim Müdürleri ile 29/4/1971 Perşembe günü ilçemize geldiler. Hükümet parkında dinlendikten sonra İlçe Kaymakamı O. Turan Erçin’i de alarak Altınlı (Teneke) köyüne gittiler. Köyün yolu olmadığından Çayırlık mevkiine dek gidebilmişlerdi. Köye ulaşılamayınca Muhtar çağrılmıştır. Valimize Altınlı Muhtarı köy yollarının ve okullarının bulunmadığını ancak okulun temelini atabildiklerini, yola da başlanılacağını anlatmıştır.

Sayın Vali okul için 5.000 TL vereceğini, yollarının da en kısa zamanda yapılması için ilgililerle temas edeceğini söyledi.

Aynı heyet Gölbeyli köyüne giderek 1971-72 öğretim yılında tedrisata açılacak olan ortaokul binasını gezdi ve binanın tatmin edici olduğunu bildirdi. Daha sonra Destek nahiyesinde incelemelerde bulundu, burada inşa halinde bulunan ortaokul binasını gezdi ve zamanında biterse 1971 – 72 döneminde ortaokulun tedrisata açılacağını söyledi. İlkokulun da yetersiz olduğunu öğrendikten sonra aynı binaya iki dershanelik ek binanın yapılması kararlaştırıldı ve binanın yapımı için usta ile 15000 TL pazarlık yapıldı.

Boraboy’da 1 Mayıs Bahar Bayramı Kutlaması.

1 Mayıs Bahar Bayramını geçirmek üzere Çeşitli kentlerden gelen turistler gölün doğal güzelliklerine hayran kalmışlardır. Bu hayranlıklarının eğlenme arzularını artırdığı seziliyordu. Bölgemiz halkı yalın bir eğlence tarzını benimser. Öteki topluluklar günlerine renk katıyorlardı.

Tokat G.O.P. Lisesi öğretmen ve öğrencilerinden bir gurubun Boraboy gölüne 35 km. kala otobüsleri bozulmuş daha sonra bir kamyon kiralayarak göle gelmişlerdir.

Ayrıca Havza Öğretmenleri, Samsun Eğitim Enstitüsü, Çorum Lisesi, G.Hacıköy Lisesi, Amasya ve çevre kentlerden gelenler gölde bol bol eğlendiler.

İlçemiz Yaylasaray Köyü’nde Cinayet.

İlçemize bağlı Yaylasaray köyünde kan davası yüzünden bir cinayet işlenmiş, Bekir Şahin 6 Ay evvel kardeşini öldürenlerin akrabası olan Zekeriya Aslan’ı köy içerisinde av tüfeği ile öldürmüştür.

Katil yakalanarak adalete teslim edilmiştir.

TEŞEKKÜR

1 Mayıs 1971 gecesi Okulumuzun hazırladığı temsil nedeniyle, yardımlarını esirgemeyen, değerli Taşova Belediyesine, Yeni Sinema idaresine; Terzi Bekir Şahin, Öğretmen Fehmi Uzun, Ballıca Kooperatifi Başkanı Mehmet Önder’e, Naci Eren’e ve yakın ilgilerini esirgemeyip bizi bağrına basan Muhterem TAŞOVA halkına saygı dolu teşekkürlerimizi arzederiz.

Esençay İlkokulu Müdürlüğü

TAŞOVA İLÇESİ Halk Eğitimi Merkezi Sosyal geliştirme Derneği ana TüzüĞü

«Geçen Sayıdan Devam»

..

Taşova Spor Kulübü Lokale Kavuşuyor.

Önceki akşam gazetemizi ziyaret eden Sayın Belediye Başkanımız Kadir Torun’a gençlerimiz Spor Kulübü için bina bulamadıklarından yakınmışlardır. Gençlerimiz hissiyatına tercüman olan gazetemiz Belediye Başkanından gençlere yardımcı olmasını istemiştir. Bunun üzerine Belediye Başkanımız her an gençlerin yanında olduğunu belirtmiş ve kendilerine şimdilik hal binasına bitişik Belediye Dairelerinden kulüp olarak kullanılacağını söylemiştir.

Oldukça samimi bir hava içerisinde geçen sohbet esnasında gençlerimiz Belediye Başkanımıza teşekkürlerini belirterek kendilerine her an destek olmasını istemişlerdir.

Spor sahası içinde Başkanımıza bazı yerler teklif edilmişse de henüz bir yer hakkında karar verilememiş olup bilahare düşünüleceğini sözlerine eklemiştir.

.

..

Tüm PDF’leri İçin Tıklayınız

Yorum Ekle