Amasya İtimat

Yarışmada Dereceye Giren Öyküler belli oldu

Kaynak: ADEF org tr

Amasya Dernekler Federasyonu tarafından organize edilen “2022 Ferhat ve Şirin Öykü Yarışması” sonuçlandı. Profesyonel yazar kadrosunun jüri olduğu ödüllü yarışma ile yazarların dereceye giren öyküleri ödüllendirildi.

Amasya Dernekler Federasyonu tarafından organize edilen ödüllü öykü yarışmasına yazarlar yoğun ilgi gösterdi. Yoğun katılımın olduğu 2022 Ferhat ve Şirin Öykü Yarışmasına her yarışmacı bir öyküsü ile katılırken ilk 3’e giren yazarlar para ödülü ile ödüllendirildi.

Ödüllü öykü yarışmasına katılımların 5 Mart Cumartesi günü başlayıp 5 Mayıs Perşembe günü son bulmuş ve 5 Haziran’da da jüri tarafından yapılan değerlendirme sonucu yarışma sonucu kamuoyuna açıklanmıştır.

Yarışmaya katılan yazarların dereceye giren ilk 10 eseri ödüllendirildi. Yarışmada 1. olan yarışmacı 3 bin TL ve plaket, 2. olan yarışmacı 2 bin TL ve plaket, 3. olan yarışmacı bin TL ve plaket, 4. olan yarışmacı Jüri Özel Ödülü plaketi, yarışmada ilk 5 ila 10 arasına giren yarışmacılar Mansiyon Ödülü olarak plaket ile ödüllendirilecek. Katılım göstererek ilk 20’ye giren yazarlara ise katılım sertifikası mail adreslerine gönderilecek.

Yarışmanın 1. si “HARABEDE BİR DOSTLUK” öyküsü ile Arif Semih Sulubulut oldu. “FINDIKLI AKİDE ŞEKER” isimli öyküsü ile Hüseyin Opruklu 2. olurken, “YAZILMAYAN HİKÂYE” öyküsüyle Mutlu Gavcar 3. olmaya hak kazandı. İlk 3’ün ardından Jüri Özel Ödülüne “ETTEN PARMAKLIK” isimli öyküsü ile Pınar Gökpınar hak kazandı. Mansiyon Ödülüne hak kazanan yazarlar şu şeklide sıralandı: Muazzez Özcan, Engin Kükrer, Emine Somak, Bahar Umurtak, Murat Çokureten, Mehmet Sarıçoban.

Yarışmanın Jüri Başkanlığını Şair ve Yazar Betül Fırat yaparken, Jüri Üyeliğini ise Afi Can, Binnur Tekinalp, Fatma Türkdoğan, Gülçin Granit, Gülden Kılıç, İnci Yılmaz Şimşek ve Serpil Tuncer gibi bir birinden ünlü, bir çok yarışmada öykü ödülleri almış öykü yazarları yaptı. Amasya Dernekler Federasyonu tarafından jürilere de plaket takdim edilecektir.

Yarışmayı organize eden Amasya Dernekler Federasyonu Başkanı Turan Sayar, katılımın yoğunluğundan son derece memnun olduklarını belirterek, “Bu yarışmayı düzenleme kararını ilk aldığımızda ilgi olup olmayacağı konusunda şüphelerimiz vardı. Fakat yarışma duyurusu yapıldıktan sonra gösterilen ilgi bizleri hem şaşırttı hem de son derece mutlu etti. Ülkemizde keşfedilmeyi bekleyen o kadar yazar olması ülkemiz ve kültür ve edebiyat camiası acısından sevindirici bir durum. Katılımın yoğunluğuna rağmen büyük bir emekle tüm eserleri inceleyerek dereceye hak kazananları belirleyen Jüri Başkanımız Betül Hanım ve birbirinden başarılı Jüri Üyelerimize teşekkür ediyorum. Yarışmamızı geleneksel olarak her yıl düzenleyebilmek için şimdiden çalışmalarımıza başladık” dedi.

Yorum Ekle