YALNIZ DEĞİLSİNİZ..

YALNIZ DEĞİLSİNİZ…


 Biz olmasak Taşova’nın tütünü, Kütahya’nın çinisi,


Yani Bizsiz


Anne dizi, kardeş dizi, yâr dizi


Güzel değildir.Enver Gökçe


TEKEL işçilerinin direnişi 30 günü doldurdu.


Bu direniş çok önemli.


Taşova’daki basın açıklaması, Türkiye genelinde yapılan destekleme eyleminin bütünleyici yönünü ortaya koydu. Bütün sendika, birlik, dernek, oda, sivil toplum örgüt temsilcileri ve halktan destek gördü. Ülkemiz emekçileri, Tekel işçisini yalnız bırakmayacaktır… Sınıf sendikacılığı yükselişe geçiyor. Sınıf dayanışması örülüyor. Sendika kadroları önemli bir sınav veriyor. Emekçilerin yeni hedefi, 25 Kasım 2009 tarihli Kamu Çalışanları’nın uyarı grevini aşan bir eylem olmalıdır.


Tekel işçileri ülke tarihimizin en adaletsiz, güvencesiz iş koşullarını dayatan yasaya karşı toplumsal adaletin ve kamucu bir siyasetin sesi durumuna geldiler… Emeğin gücünü, önemini ve sınıf gerçeğini yeniden anımsattılar.


Anımsayalım!


1990-1991 maden işçilerinin grevini ve Ankara yürüyüşünü hazırlayan 1989 Mart-Nisan-Mayıs aylarındaki kamu işçileri eylemleri… Türkiye işçi sınıfı tarihinin en geniş çaplı eylemlerinden biri… “Bahar Eylemleri” dendi ve öyle biliniyor.


Ekonomik nedenlerle başlamıştı “Bahar Eylemleri”


Eylemler sürerken 27 Mart 1989 yerel seçimleri yapıldı. ANAP’ın oy oranı %35’den, %21,8’e düştü… 1991 genel seçimleri sonucu ANAP iktidardan düştü. Dört eğilimi birleştirmekle övünenleri şimdi anımsayan var mı?


O günler, ipin ucu sıkı tutulmuştu… İpin öbür ucundakiler önce sarsıldı, sonra yuvarlandı. Evrenin boşluğuna gönderildi. Elbette bütün ekonomik politikaları duruyor. Fakat uygulayıcılar devrilmiştir.


Şimdi ipin ucunu sıkı tutma zamanıdır.


Umut ışığını güçlendirme zamanıdır.


Tekel işçilerini yalnız bırakmayalım.


Bırakmayalım!


İpin ucunu sağlam tutarsak, kazanırız.


Gevşek tutarsak, ipi kement yapıp sırayla boynumuza takacaklar…


Bu, iş-ekmek kavgasıdır; özgürlük kavgasıdır. Ülkenin geleceği için, büyümekte olan çocuklar için yapılan bir kavgadır. Bütün emekçileri ilgilendiriyor… Bütün insanlarımızı ilgilendiriyor.


Tekel işçisi tasfiye edilen Kamu’nun içinden çıkan toplum vicdanıdır.


Yazılmakta olan tarihe bir onurlu sayfa eklemek için haydi Tekel işçileri ile dayanışmaya!


Hoş ve esen kalınız.


Öğretmenimiz Osman BOLULU’ya eşi Nermin BOLULU’nun ölümü nedeni ile başsağlığı diler, yakınlarının ve tanıyanların acısını paylaşırım. Işıklar içinde yatsın.


 

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.