Amasya İtimat

VİZYON BELEDİYECİLİĞİ

      Belediyecilik toplumsal görev yapma yeri, hizmet makamıdır. Gelecekle ilgili projeleri üretme ve uygulama merciidir. Hedef  Taşova’nın geleceği, nesillerin geleceği ise ideallerin olmak zorundadır.


        Yol, su, park, bahçe kaldırım vs. belediyenin yapmak zorunda olduğu asli görevlerinden biridir. Olmazsa olmazıdır. Bunun adı hizmet Belediyeciliğidir.. Bugüne kadar gelmiş geçmiş tüm belediye başkanlarımızın yaptıkları iş genelde hizmet belediyeciliği sınırları çerçevesindedir.. Biz hep bunları sorguladık. Kaldırımlar olmamış dedik, biri geldi kaldırımı yaptı. Park, hamam, otogara ihtiyaç var dedik, bir diğeri bunları yaptı. Sadece yapılması gereken görevlerini yaptılar. Kimileri hizmet binalarını, kimisi köprüleri yaptı.  Kim bir taş koydu ise ona teşekkür ederiz. Bir gerçek varsa o da her başkan Taşova için güzel şeyler yapmak istedi.


     Şunun yaptığı kötü bunun yaptığı iyi demenin getirisi yoktur aksine götürüsü çoktur.


     40-50 yaş civarında olanlar iyi hatırlarlar her sene tepeden, sel deresinden ve şimdiki doğu mahallesinden mutlaka birkaç kez sel gelir, çarşı içi ve evler sularla dolardı, yürümek mümkün değildi. Sn. Süleyman Bursalı’nın çalışmaları ile alt yapı yapıldı ve bugün seller  unutuldu.. Bu alt yapı yapılalı uzun yıllar oldu hala hizmet vermekte, yeterli mi değil mi o ayrı bir konu, ama bir başlangıçtır. Sen daha iyisini 50 yıllığını düşünmelisin. Merhum Nihat Yıldırım su problemini, hizmet binalarını çözdü. Her evin bahçesinde tulumbalar vardı. şimdi  tarihe karıştı, yine merhum Kadir Torun şehirleşmenin önünü açtı. Sn. Özgür Özdemir köprüleri yaptı mahaller arası ulaşım sağlandı. Sn. Mustafa Korkmaz ihtiyaç hasıl olan hizmetleri belirledi. Otogar, su, hamam çevre düzenlemeleri ile Taşova’nın şekli değişti, nihayeti herkes bir şeyler yapmaya çalıştı.. Yeterli mi değil mi ? O tamamen ayrı konu, oysa parola hep aynı oldu “          


        Taşova daha iyisine layık”


    Beğenir, beğenmeyiz her başkanın mutlaka iyi hizmetleri olmuştur Süleyman beyin alt yapısını, Özgür beyin köprülerini Korkmaz’ın otogarını yok sayamazsınız.. Bu hizmetler yıllardır  faal ve faal olarak devam edecektir.. Her başkanın da çalışmalarının 100 üzerinden notları vardır. Bu notları veren de seçmendir, seçmen  notunu öğretmen edası ile sandıkta vermiştir. 


        Artık seçmen bilinçli. Düşünüyor diyor ki  ileriyi görebilecek belediye başkanı lazım, geleceğin resmini çekebilecek yüzyıllık projeler başlatabilecek başkana ihtiyacımız var.


           Hedeflere adım adım yaklaşarak,  öz eleştiri ile yapıcı olan fikirlerle Birinci sınıf olan  çağdaş belediyecilik anlayışını yakalayabiliriz.Taşova’nın sayılı belediyeler arasında yer alabilmesi için  Ekonomik ve kültürel yatırımlar istihdamlar. İlçenin markalaşması, istihdam açığının sıfır olması yatırımcıların teşvik edilmesi, tarihi ve kültürel yatırımların önünün açılması için beyin fırtınasının bu cihette esmesi gerekir.


            TV de bir yarışma programında sorulan soru… Kral mezarları,Yeşilırmak Borabay gölü  hangi ilimizdedir. 6 yarışmacı 6 turda cevaplamışlardır. O da harflerin yerine oturması ile. Buradan çıkacak sonuç şu: Amasya’yı ifade eden özelliklerden ikisi ilçemizdedir. Görevi üstlenen  şehrin en emin ve sorumlu  kişisi, üzerine yüklenen görevin gereğini yerine getirmeli ki, sosyal ve ekonomik canlanmanın temel taşları oturtulsun. Taşova’mız tanıtılsın. Bizim Yeşilırmak ve Borabay’ımızın  değeri bilinsin.  


         Demek ki biz 1944 den beri ilçemizi tanıtamamışız yani markalaştıramamışız, imkanlarımıza rağmen!…


         Seçmenin, aday ve aday adaylarını,belediye ve il genel meclis üyelerini çok iyi değerlendirmesi. Lyakat  sahibi insanlarımızın yetkilendirilmesini düşünmesi gerekmez mi?


 


             Belki ideal olan bir siyasi yapılanmadan bahsettim ama, Türkiye artık bu şekilde düşünmeye doğru gitmektedir. İşçi bulma kurumu olarak çalışan belediyecilik anlayışı  artık geride kalmıştır. Öncülük yapan belediyecilik başlamıştır.


            1968’de içilen kahvelerin hatırı bitmiştir. Devir iş zamanıdır çalışma zamanıdır. Biz hala hizmet belediyeciliğini aşamamış bu sınırlar içerisinde sen yaptın ben yaptım karalamaları ile harekete  ve siyasete devam edersek ki ediyoruz, serzenişte bulunmamıza hiç gerek yok


       Düşünen beyinler, meşveret müesseseleri sivil  toplum örgütlerinin ortak akılları sonucu birlik ve beraberlikle bu işin üstesinden geliriz. Taşova’da şimdi konuşulması gereken çağdaş belediyecilik olmalıdır.


       Seçmen düşünmeli hissiyatı bir kenara bırakıp kriterleri değerlendirmeli, ve sonuca varmalı.


 


         Amaca ulaşmak için kullanılan materyallerin adı araçtır. Çivi çakmak için testere kullanan kişinin  amacına ulaşması mümkün değildir. Araç olarak kullanılacak malzemeyi seçmek çok önemlidir. Yanlış araç kullanılarak amaca ulaşılmaz.


          Amaç Taşova ise, araç adaylardır.    


 


     “Mübarek  Kurban Bayramınızı  şahsım adına en içten dileklerimle kutlar, Türk İslam alemine barış sevgi ve kardeşliğe vesile olmasını Cenab-ı Hakk’tan niyaz ederim.”.


 

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.