Amasya İtimat

Vali Masatlı: OSB’de “ilk etapta bin kişi istihdam edilmesi planlanıyor.

İlimiz Valisi Mustafa Masatlı,  Amasya’da bulunan 5 organize sanayi bölgesinde (OSB) 8 bin kişiye istihdam sağlandığını, bu sayının kısa süre içerisinde  on üç bine çıkacağını  ifade etti.

Masatlı, 14 Şubat 2022 Pazartesi günü saat 13.30’da başlayan toplantıda gazetecilere, Amasya, Merzifon, Suluova, Suluova Tarıma Dayalı İhsisas (TDİ) Besi  OSB’lerinde toplam  sekiz bin kişinin çalıştığını söyledi.

Yeni açılacak olan Taşova OSB ile diğer OSB’lerin de genişlemesiyle toplam çalışan sayısının 13 bine çıkmasını planladıklarını  belirten Masatlı, şunları kaydetti:

Taşova Organize Sanayi Bölgesi 

Taşova Organize Sanayi Bölgesinde; 13 Ekim 2020 tarihinde OSB olabilecek alanların incelenmesi ile başlayan süreçte, 5 Kasım 2020 tarihinde resmen müracaat edilmiş, OSB’nin yapılan değerlendirme neticesinde  D 100 Karayolu Çambükü mevkiinde kurulması kararlaştırılmıştı. Kurulum projesi hazırlanan Taşova Karma Organize Sanayi Bölgesi için Tarım ve Orman Bakanlığı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından alanla ilgili kamu yararı kararı çıkarttırılmış,  kurulması planlanan alanlar içerisinde bulunan mera vasıflı araziler ile Devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan tescil harici alanların tahsis amaçlı değişiklikleri yapılarak, hazine adına tescilleri sağlanmıştır.

13 Nisan 2021 tarihinde Taşova OSB’nin 363 sicil numarasını alarak kurulmasıyla, salgın sürecinin olumsuz etkilerine rağmen, örneğine rastlanmayacak şekilde, 6 ay gibi çok kısa bir sürede tamamlanmıştır.

Taşova OSB’mizin taslak olarak hazırlanan Parselasyon Planı ile 3 bin ile 10 bin m2 arasında değişen 60 adet sanayi parseli oluşturulması planlanmaktadır.

Kamulaştırma ve imar parselasyon plan çalışmaları devam etmektedir.

OSB’miz üretim faaliyetlerine başladığında ilk etapta yaklaşık 1000 kişinin istihdam edilmesi hedeflenmektedir.

Taşova Organize Sanayi Bölgesini  çok kısa süre içinde kurduk, yatırımcılara her türlü kolaylığı gösteriyoruz.”

Yorum Ekle