Amasya İtimat

TAŞOVA’NIN İLK ŞEHİDİNE VEFASIZLIK

Türk tarihi boyunca sayısız kahramanlık hikayesine konu olmuş bir çok savaş ve vatanı korumak uğruna binlerce insanımız şehit olmuştur. Şehitleri anmak ve onların aziz hatırasına saygı duymak her Türk varandaşının asli görevidir. Ayrıca resmî kurum ve kuruluşlar törenlerde, her şehidin isimlerini zikretmeseler bile saygı duruşu ile anıp onlara saygı göstermek zorundadırlar.

Ne yazık ki,

24 Aralık 1952 tarihinde 5996 sayılı kanunla Tokat ilinden ayrılarak Amasya iline bağlanan Taşova ilçemizin Kaymakamlık sayfasına baktığımızda Taşova’nın ilk şehidi olan Kırkharman Köyünden, Şehit Necati Tunalı’nın adını maalesef göremiyoruz listede.

Haliyle bu durum Şehidin geride bıraktığı ailesini üzüyor. Bir çok kez müracaat etmelerine rağmen bu durum düzeltilmemiş bir türlü. Ayrıca Taşovamızın şehit ve gazilere verilen değer burada ne yazıkki önemsenmemiş. Aile bu durumun düzeltilmesi ve şehidin listede yer alması için Taşova Kaymakamlığa dilekçe de vermiş olmasına rağmen ilgilenilmemiş…

1966 Yılında Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde kaçakçılarla çatışma esnasında şehit olan Necati Tunalı ayrıca Taşova’nın ilçe olmasıyla birlikte ilk şehidi olma özelliği de taşıyor. Ailesinden edindiğim bilgilere göre İçişleri Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığının belgeleri ile de durum tescillenmiş ve şehit belgesine de sahipler.

Şehitler Ölmez Vatan bölünmez…

Sözü her şehit verdiğimizde, camiilerde, statlarda halkımızın bu hassas konuyu son ses haykırdığını, şehitleri bağrına bastığını görürsünüz.

Biliyor musunuz şehitler ne zaman ölür?

İşte onları unuttuğumuzda, vefa göstermediğimizde, onların anılarına saygıyla sahip çıkmadığımızda onlar bir kere daha ölür.

Vatan, millet, bayrak, namus uğruna,
göğsünü siper eden şehitlerimiz bu vatanın en değerli hazinesidir. Halbuki onlar bu topraklara kem gözle bakanlara, hainlik yapanlara karşı canlarıyla vatana ödedikleri borçlarını biz görmemezlikten gelemeyiz.

Onlar, Ölümün en kutsalını seçmişler vatan uğruna şehit olarak…

En delikanlı yaşta şehit olmak nedir bilir misiniz?
Geride eş ve çocuklarınızı bırakıp vatan uğruna ölmek nedir bilir misiniz?

Şimdi buradan huzurunuzda Yeni göreve başlayan Kaymakamımız Sayın Ahmet Gökçecik’e sesleniyorum;

Lütfen bu durumu düzelterek, Taşova Kaymakamlığının Web sitesinde Taşova’nın ilk şehidinin yer almasını önemle rica ediyoruz.

Selam ve saygılarımla

Naci Özkan

Yorum Ekle