İlçemizde Camiler ve Din Görevlileri Haftası Kutlandı

 

Bu yıl 12- 19 Ekim 2015 tarihleri arasında kutlanan  “Camiler ve Din Görevlileri Haftası”12 Ekim 2015 Pazartesi günü saat 14.00’de  düzenlenen bir etkinlikle kutlandı.

Müftülük konferans salonunda gerçekleştirilen programa; Kaymakam Kudret Kurnaz, Belediye Başkanı Bayram Öztürk, Amasya Müftüsü İsmail İpek, ilçemiz Müftüsü Harun Yılmaz, Taşova Meslek Yüksek Okulu Müdürü M.Burak Bilgin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Tümer ,SGK Müdürü Aykan Yıldız,ve vatandaşlar katıldı.

Kur’an-ı Kerim okunması ile başlayan programda konuşan

Kaymakam Kurnaz;

“Cami” Türkçeye Arapçadan geçen bir sözcüktür. Cem, “Toplanma, bir araya gelme” kökünden gelen cami sözcüğü, “toplayan, bir araya getiren” demektir.

İslam dininin ibadethaneleri olan camilerimiz bizleri, müslümanları bir araya getiren, toplayan mekânlardır. Bu nedenle camiler birleştiricidir. Toplumu birleştiren mekânlardır. Ayrıştırıcılığa değil, bütünleştirmeye hizmet eden mekânlardır.

Bu özelliği ile camilerimiz ülkemizde milletimizin, dünyada İslam toplumunun birliğine hizmet eden mekânlardır. Bu nedenle siz din görevlilerinin görev ve sorumlulukları ağırdır. Sizler camilerde ev sahibisiniz ve toplumun her kesiminin camilere gelmesine, camilerde buluşmasına, birlik olmasına vesile olmalısınız. Bilmelisiniz ki, camilerimiz sadece namaz kılınan, ibadet edilen mekânlar değildir.

üstelik sadece erkeklerin gelebildiği mekanlarda değildir.

Kıymetli din görevlilerimiz Sizler camilerde sadece namaz kıldıran devlet memurları değilsiniz. Hayatının 24 saati toplumun gözü önünde olan insanlarsınız, cemaatin örnek aldığı, kendisine rol model yaptığı insanlarsınız. Bir hareketiniz veya bir sözünüzle toplumda doğru uygulamaya da yanlış uygulamaya da sebep olabilecek insanlarsınız. Öyle bir görev icra ediyorsunuz ki sorumluluğu sadece kendinizi değil, cemaatinize, hatta çok daha büyük toplum kesimlerine mal olabilecek bir görev icra ediyorsunuz. Hem maddi dünyada hem ahirette hesabı sorulacak, sadece kendi eyleminizden değil, sizi örnek alan cemaatin yapacağı yanlıştan da işleyeceği günahtan da hesap sorulacak çok önemli bir görev icra ediyorsunuz. Bu nedenle her zaman çok iyi olmalısınız. Çok liyakatli olmalısınız. Toplumu kucaklayıcı, merhametli, şevkatli, güler yüzlü olmalısınız.

Müslüman olmayan, herhangi bir dinin ya da felsefi inancın mensubu müthiş bir rahatlıkla camilerimize ve sîzlerin yanına gelebilmeli. İslam dünyasının içinde bulunduğu vahim tablodan liyakatli, güzel ahlaklı, islamı özümsemiş, içselleştirmiş, yaşantısına bil fiil intibak ettirmiş din görevlilerimiz çıkaracak ve hak ettiği yere getirecektir inşallah.

Bu duygu ve düşüncelerle camiler ve din görevlileri haftasının Taşovamıza, Amasyamıza, ülkemize ve İslam dünyasına hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Program Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Profesör Dr.Mustafa Ağırman’ın “Gençliğin Namazla Dirilişi” konulu konferansı ile sona erdi.

Yorum Ekle