TAŞOVA’da BERBERLİĞİN TARİHÇESİ

İlçemiz Yeşimenbükü adı altında bir köyken, konumu dolayısı ile dönemin Tokat Valisi İzzettin Çağpar’ın gayretleri ile 1944 yılında Tokat’a bağlı bir ilçe oldu.

1945 yılında Sivaslı Mimar Rasim bey ilçemizin imar planını hazırlarken  Samsun caddesini (Atatürk Bulvarı) çok geniş bıraktığında “Bu adam deli mi?” diye  gülüp geçmişlerdi. Ülkemizin 919 ilçesi içerisinde 900 metre uzunluğunda, 25 metre genişliğinde böyle bir bulvarı olan pek fazla ilçe yok. (Kaldı ki geçtiğimiz ay, yanlış araç park nedeni ile Oteller caddesi ile kesişen Atatürk Bulvarı kavşağı kapanmak istenmişti.)

Arsalar; 1050 m2 (tam arsa) veya 525 m2 (yarım arsa) ticari alandaki dükkanlar 70-35 ve 17,5 metrekare olarak tanzim edilmiş, cadde ve sokaklar birbirine kesişir şekilde düzenlenmişti.

O yıllarda Yemişenbükü’nde  60 hanede 350 nüfus yaşıyordu. İlçe olarak Tokat’a 9 yıl bağlı kalan Taşovamız, 1953 yılında Amasya’ya bağlanmış ve ilçe oluşu nedeni ile amir, memur, esnafların gelişiyle demografik yapıda önemli değişiklikler yaşamıştır. Amasya merkez, Trabzon-Of, Akçaabat, Tokat merkez, Erbaa, Niksar, Samsun merkez, Ladik, Rize, Sivas gibi yerleşim merkezleri ile köyden ilçeye taşınanlarla birlikte nüfusta artış yaşamaya başladı. 15 Haziran 1946 Pazartesi günkü kayıtlara göre 195 hanede 65 dükkan 3 lokanta 1 fırın 2 kahve 4 tütün deposuna sahipti. 452 seçmenin oy kullandığı ilçe merkezinde yaklaşık 1100 kişi yaşıyordu.

14 Haziran 1949 tarihli verilere göre ise 355 hanede 1800 nüfus yaşarken, 112 dükkan, 3 lokanta ile birlikte fırın sayımız  ikiye yükseliyordu. Yine o dönemde 2 içkili lokanta ve 4 tütün deposu bulunuyordu.

İlçemizin ilk berberi ve bir çok berberimizi yetiştiren Niksarlı Akif Başaran (D.: 1925, ölümü: 1995) olarak bilinmektedir, Kırkharman köyünden Hüseyin Hırçın, Dörtyollu Hayrettin Gümüş, Erbaalı Hamdi Yağmuroğlu (doğumu: 1920, vefatı: 1986), İlçemizde berberlik mesleği denilince Uluköylü Sayar soyadı akla gelir.  Uluköy’den merhum Osman Sayar, (oğlu Mehmet Sayar da berberlik yaptı, halen Amasya’da mukim), Uluköy’den Mehmet Sayar (doğumu: 1926, ölümü: 2008), Ahmet Sayar (doğumu: 1931, ölümü: 2015), Yerkozlulu merhum Bekir ve merhum Ömer Arslan kardeşler, Uluköy’den  Ömer Sayar ve Hüseyin Sayar, Belevi köyünden Mustafa Armağan,  Amasyalı merhum Abbas Dinç, Uluköylü Hilmi Sayar’dır.

Nüfus artışı ile birlikte berber sayısı da çoğalmıştır. 1970 sayım sonuçlarına göre Taşova merkez nüfusu: 6 bin 516, ilçe geneli: 58 bin dokuzyüz altmış, ilçemizde o yıllarda yirminin üzerinde berber bulunuyor. Tatlıpınar köyünden Şaban Sayan (Avustralya’da ikamet ediyor), Uluköy’den Mehmet Sayar (Andıran’da berberlik yaptı, İstanbul’da mukim), Uluköylü Salim Namlı, Çaydibi’nden Fehmi Kaymak (İstanbul’da mukim), İzzet Kanbolat (Amasya’da mukim), merhum Recep Keskin (Kırkharmanlı), Kızgüldürenli Yüksel Eken, Yemişenli Osman Uysal,  Uluköylü merhum Bedir Bağcı, Erbaa-Dokuzçamlı Mehmet Taşova ve kardeşi Akgül Taşdva,, Mercimekli Halil Darı, Erbaa-Çalkaralı İsmail Bulut, Mülkbükü köyünden merhum Mehmet Şenel, Uluköy’den Ramazan Aydemir,  Güvendikli Mustafa Kara ve kardeşi Kemal Kara, Geydoğanlı Fatih İlçe, Alpaslanlı Servet Ocak: ilçemizde yaşayan en eski berber, (oğlu Muhammed ile mesleğine devam ediyor.), Yemişenli Metin Yüksel (halen oğlu Erhan ile mesleğe devam ediyor), Kırkharmanlı merhum Zekeriya Demirel, oğlu Mehmet mesleği sürdürüyor.

Osman İyiöz, İlhami Eken, Hüseyin Darı, Mustafa Alan, Selim Keskin, Musa Akay, Bahattin Uykun, Muhammet Doğan,

İlçe merkezinde halen faaliyet gösteren diğer berberlerimiz: Adnan Darı, Bülent Koç ve Servet İyiöz, Mustafa Gündüz, Mehmet Alıcı, Hamit Çobanoğlu, Ercan Karakış, Muammer Yıldırım ve Abdullah Yılmaz, Kadir Şenel, Sedat Karakış, Fatih Aydın, Ekrem Özgür, Mustafa Şimşek, Samet Demirkan, Nurettin Doğan, Aykut Şimşek, Turgut Tercan

Halen köylerimizde Esnaf ve Sanatkarlar Odasına kayıtlı olarak Uluköy’den: Bekir Ekinci ve Ergün Bahar, Alpaslan’dan: Abdullah Torun ve Adem Kıymet, Çaydibi’nden: Fatih Kahrıman berberlik mesleğini sürdürmektedir.

YAZIMIZDA UNUTTUĞUMUZ BERBERLER VAR İSE BİZE İLETEBİLİRSİNİZ

Yorum Ekle