Taşova Gazetesi Tarih: 25 Kasım 1971 Perşembe Sayı:36

Taşova Gazetesi başlığı

İçerik

ÜMANiZMiN DÜN VE BUGÜNÜ
zeki ALAN

İtalya’da 15. Yüzyılda aydınlar kendilerini Roma İmparatorluğunun mirascıları saydılar. Latince ve Grekçe öğrenerek eski Yunan ve Lâtin kültürünün asıl kaynaklarına inerek edebiyat ve felsefe ile ilgili eserleri okuyup yeniden doğuş yapmışlardır. Böylece ortaçağ kapanıyor, yeni çağ başlıyordu. Bu ümanizm hareketi, diğer Avrupa devletlerine de yayılarak kendi sanat ve kültür kaynaklarının teşkiline en büyük atılımı yapılmış oluyordu. Milli Kültürlerine damgalarını vuran Avrupalllar büyük hızlarla 20. Yüzyıla bu günkü şekilleriyle çıkabilmişlerdir.

(Zamanla eklenebilir. Taşova’mızı ilgilendirmiyor)

Anı Baskında Kaçak Silah ve Mermi Yakalandı

İlçemiz Sanayi çarşısında Rasim Şimşek (53) (Cinci Rasim usta) nın dükkânında, ilçe polisi tarafından yapılan aramada külliyetli miktarda tabanca ve mermi ele geçirilmiştir.

MERMİ ALIŞVERİŞİ:

19-11-1971 günü saat 8.15 sularında Rasim Şimşek ‘in dükkanının önünden geçmekte olan ilçemiz Emniyet Komiseri Rasim Bayram dükkanda mermi alış verişi yapıldığını görmüş ve dükkanda Rasim Şimşek’e 7.65 mm çapında Gece marka mermi satan Korubaşı köyü halkından Necdet Şimşek (18) ile Rasim Şimşek Emniyet Komiserliğine celbedilmişlerdir.

Maznunların karakolda üzerleri aranmış, bu aramada 7.65 mm çaplı 201 adet tabanca mermisi bulunmuştur.

Rasim Şimşek’in iş yerinde yapılan aramada 9 adet tabanca, 34 adet muhtelif tabancalara ait yapılmış şarjör, 3 adet tabanca namlu kapak takımı, 8 bağlık 24 adet sten makineli tabanca mermisi, 36 adet muhtelif çaplı tabancalara ait çekirdek ve 346 adet 7.65 ve 9 mm. lik boş kovan, II adet muhtelif çapta mermi, 8 adet

(Devamı S. 4 de)

(Bşt. S. 1 de)

Geco marka mermi kutusu, 17 adet 9 mm. lik M.K.E mermi boş kovanı bulunmuştur.

Ayrıca maznunun evinde de arama yapılmış ve evin bodrum katında tabanca ve mermi imal etmeye yarayan çeşitli aletler ele geçirilmiştir.

Öteden beri muskacılık yaptığı da bilinen maznun tevkif edilerek adalete teslim edilmiştir.

Bayramda 25 Fakir Çocuk Giydirildi

Esençay Okul – Aile Birliği Ramazan Bayramı’nda 25 fakir çocuğu 1400.00 TL harcayarak giydirmiştir.

Sosyal dayanışmaya güzel bir örnek teşkil eden böyle davranışların ilçemizde sık sık tezahür etmesi insana ümit ve sevinç vermektedir.

Esençay Okul Aile Birliğini candan tebrik eder, başarılar dileriz.

TEBRİK

1970-1971 Döneminde İ. D. M. M. Akademisi Galatasaray Kimya Mühendİslİk Yüksek Okulu’nu başarıyla bitirip Kimya Mühendisi unvanını kazanan hemşehrimiz sayın Aydemir Aklem’i içten tebrik eder, bundan sonraki hayatında da başarılarının devamım dileriz.

Ali Rıza Günaydın

Alpaslan’da Bir Ev Yandı

Geçtiğimiz Pazar (21.11.1971) günü 15.00 sularında nedeni henüz tam anlaşılamayan bir sebepten Abdullah Keskin’in evi yanmıştır. Yangın başlar başlamaz yardıma koşan halkın gayreti ile yangın söndürülmüşse de evin 10.000 Tl. zarara uğradığı kasaba halkına üzüntü konusu olmuştur.

Alpaslan’da şimdiye değin yangın olmamış bu sebepten de yangınla ilgili teknik tedbirler yetersizdi. Bu acı tecrübenin uyarısıyla eminiz ki Alpaslanlılar her işi başardıkları gibi yangınlar için de gerekli teknik tedbirleri alacaklardır.

Dükkan, Ambar ve Cami Soyuldu

21.11.1971 tarihinde ilçemize bağlı Uluköy’de Ramazan Bayramının 2. günü gecenin meçhul bir saatinde, Kadir Gül’e ait bir bakkal dükkânı, Hasan Ulutaş’a ait buğday ambarı ve Yukarı Cami, kimliği veya kimlikleri tespit edilemeyen meçhul şahıslar tarafından soyulmuştur.

Hırsız veya hırsızlar bakkal dükkânından 3 kilo sigara, 2 torba sabun v.s. ve 300.00 TL para, Buğday ambarından 15 ölçek buğday Ve iki torba sun’i gübre, camiden ise 9 torba çimento çalmışlardır.

Jandarma tahkikata başlamıştır,

Taşova Öğretmenler Derneği (Kuruldu) Tüzüğü

(Okunamıyor. Gerekirse eklenebilir)

Lise’de Sınıflar Arası Atletizm Müsabakaları Yapılacak

Lisede sınıflar arası, Atletizm müsabakaları yapılacağı öğrenilmiştir.

Lise Beden eğitimi öğretmeni Şükrü Er’in öncülüğüyle tertip edilen Atletizm müsabakalarının çekişmeli geçeceği tahmin edilmektedir. Yarışların neticeleri ve derece alan yarışmacıların gazetemizde isimleri ayrıca yayınlanacaktır.

Gençlerimize Atletizmi sevdirmek ve spora yöneltmek gayesiyle tertip edilen yarışlar gazetemizde sevinçle karşılanmıştır. Yarışmacıları teşvik ve yarışlara ilgiyi artırmak amacı ile gazetemiz, derece alan yarışmacılara çeşitli armağanlar verecektir.

Sayın hocamız Er’den bu tür sportif müsabakaların devamlı yapılmasını dileriz.

..

Tüm PDF’leri İçin Tıklayınız

..

Yorum Ekle