TARIM KREDİ YEM’de GENİŞ KATILIMLI TOPLANTI

İlçemizin gözbebeği kuruluşu Taşova Tarım Kredi Yem Fabrikası (eski BAFAY), 11  Şubat 2020 Salı günü önemli bir toplantıya ev sahipliği yaptı.

Amasya’nın ekonomi ve hibe ve kredi veren kuruluşları: TKDK, OKA ve KOSGEB ile Amasya Üniversitesi, Amasya Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü ile Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünden 11 kişilik üst düzey ve kurum memurları Tarım Kredi Yem Taşova Şubesine adeta çıkartma yaptı.

Saat 11.00’de Tarım Kredi Yem Fabrikası toplantı odasında yapılan toplantıda, Fabrika Müdürü Cengiz Ceylan fabrikanın kuruluşundan bugüne katılımcılara bir sunum yaptı.

”1999 yılında temeli atılan, 2001 yılında karma hayvan yemi üretimine başlayan fabrikamız 2001-2010 yılları arası 6-8 bin ton/yıl satış yaparken, 2010’dan sonra önce 14 bin ton/yıl satış rakamlarını yakalamış, 2010-2013 arası 70 bin ton/yıl satış rakamlarına ulaşmıştır. Hedefimiz: 2023 yılına kadar 150 bin ton/yıl satış kapasitesini bulmaktır. 2010 yılında Taşova Yem fabrikasına atanmam ile hızlı bir satış performansını artırmak için saha çalışmalarına başladık. 2010’da 8 olan personel sayımız 31’a yükselmiştir. Yatırımlara hız vererek 3×1.500: 4.500 ton toplam kapasiteli Çelik Silo yatırımı, melas tankları, saha betonlaması pelet yem sisteminin kurulması, laboratuvar sisteminin faaliyete geçirilmesiyle 4 milyon liralık yatırım yapılmıştır. 2020 yılı hedefimizde otomasyon ve kapasite artırımı için 9 milyon liralık yatırım planlanmaktadır. Fabrikamızın hinterlandı: Kastamonu. Çorum, Sinop, Amasya, Tokat, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Gümüşhane, Bayburt illeridir.Bölgedeki çiftçilerimizin ürettikleri: arpa, mısır ve yemlik buğday ürünlerini satın alıyoruz. Bu ürünleri üreterek tekrar çiftçimize satmaktayız. Yıllık 18 bin ton arpa, 8 bin ton mısır toplam 26 bin tonu ortalama tonu bin 250 liradan alıp, 30 milyon lira lira öderken, 35 kamyoncu esnafımıza iş imkanı sağlıyoruz. Ayrıca otuz bir personel istihdam ederek ilçe ekonomisine katkı sağlıyoruz. O kadar yoğun sipariş talebi var ki, günlük 24 saat çalışan fabrikamız talepleri karşılamada zorlanmaktadır.” dedi.

Toplantıya;Amasya Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Arif Gök, Tarımsal Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörü Cengiz Dikici ve Uzman Emrah Aydın, Küçük ve Orta ölçekli Sanayii Birliği (KOSGEB) Amasya İl Müdürü Bayram Ali Kukuş, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Osman Yılmaz, Amasya Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Dursun Pazar, Sanayi Şube Müdürü Mehmet Ali Kabacı, Uzman Erhan Biçer,  Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) Amasya Yatırım Uzmanı Yunus Sunar ve Taşova Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Necip Pehlivantürk’ün katıldı.

Yorum Ekle