SULAMA BİRLİĞİ ZULMÜ

SULAMA BİRLİĞİ ZULMÜ
Ömer CELEP
İlçemiz Yerkozlu, Yenidere, Ilıca, Durucasu, Karabük, Çambükü, Dörtyol, Geydoğan, Belevi, Tekke, Elmakırı köyleri arazilerini sulama amaçlı bir birlik kuruldu. Kurulan bu birlik güya adı geçen köylerde bulunan arazilere ekili dikili ürünlerin zamanında ve yeterli miktarda sulanması amaçlanarak kurulmuş.
Ancak şu gün olmuş arazi sularının getirilmesi ve sulanması konusunda hiçbir faaliyeti ortada değil.
Anlatılan ve halk arasında konuşulanlara bakılırsa çiftçinin ürünü şu an itibariyle susuzluktan yanma noktasına gelmiş. Verim neredeyse yüzde elli düşmüş. Havaların bu şekilde gitmesi ve suların birkaç gün daha gelmemesi halinde özellikle geçim kaynağının ağırlığını temin eden bamya mahsulü tamamen kuruyacak. İlgillere ve yetkililere duyurmamız için ricada bulunuldu ve bu yazıyı çiftçinin ricası üzere kaleme aldık. İlgili ve yetkililer tarafından değerlendirmeye alınırsa insanımızın ekonomik gücüne destek babında minnet duyulacağı ifade edildi.
Hazır sulama birliği ile ilgili konu gündeme gelmişken daha önceleri duyduğumuz bilgileri de paylaşmak geldi içimizden. Bu birlik sanırız denetimden çok uzak. Yapılan bir iş olmamamsına karşın sürekli borç altında olduğu söyleniyor ve her yönetim bir önceki yönetimi aklamak suretiyle borçlar ötelenerek devam ediyor.
Nereye varacak bu sorunlar yumağı bilemeyiz. Takdir edilir ki sorunlar çiftçilerimizi direkt olarak ilgilendirmez. Sorunların çözüm yeri ilgili yöneticiler ve ilgili denetimcilerdir.
Hani diyoruz ki; bu birliği bir babayiğit çıksa, denetlese ya da denetletse, acaba ne gibi sonuçlar çıkar ortaya? Devlet içinde bunca denetimsiz, bunca kontrolsüz bir birim başka var mıdır bilemeyiz. İlgililerin denetimsizliği, yöneticilerin aymazlığı ile birleşince ortaya işte önü sonu olmayan yolsuzluk dedi koduları yayılıyor.
Vatandaşın, denetleme görevi yok, ilgililer denetlemiyor. Sürekli borç, halktan toplanan paralar… Neler neler!…
Biz söylentileri iletiyoruz. Yaptırım gücü olanlar sanırız konuya el atacaktır.
Başı sonu olmayan, denetim ve kontrolden uzak, sahipsiz durumları ifade etmek için eskiler bir deyim kullanırlardı. “Oğlan yer oyuna gider, çoban yer koyuna gider.”
Söylenenler doğruysa, Sulama Birliğinin durumu bundan farksız sanki.
Bir kurumun en başındaki adem, oldukça maharetliyse, yönetim işlerini iyi biliyor, el, ayak, bel, figürlerini iyi değerlendiriyorsa, ağzından tatlı nameler, güzel ezgiler dökülürse, seyreyle oyunu!…
Kimi okuyucularımız biliyorum bizi hemen topa tutacaklar. “Neyine lazım hocam! Yine herkesi karşına alıyorsun” diyecekler, hatta bizi suçlu bile ilan edecekler ama sevgili dostlar. Bu memlekette haksızlıkları, hukuksuzlukları söylemek suç olmamalı. Bilinen haksızlık ve hukuksuzlukları söylememek suç olmalı. İnsanların vatandaşlık görevlerinden biri de gördüğü ve duyduğu haksızlık ve hukuksuzlukları ilgililere duyurmaktır.
Bizden söylemesi gerisi ilgililerin tercihi, yetkililerin takdiridir.
Evet şimdi! ir Molla Kasım aranıyor. Hayırlısı Allah’tan.

Yorum Ekle

PAYLAŞ
Önceki haberKARAR SİZİN…
Sonraki haberRAMAZAN GÜNCESİ..

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.