Amasya İtimat

RAMAZAN GÜNCESİ..

Uzunca bir zamandır yazı yazma fırsatı bulamadığımdan mı? Yoksa iyice çekilmez ve huysuz bir adam olma özelliği kazandığımdan mı ? Tam olarak tespit edemediğim nedenlerden dolayı epey bir tembellik ettiğimin farkındayım..

Kalemin mi köreldi, neden yazmıyorsun ? diye bana sitem eden dostlarımın özellikle NACİ AĞABEYİN; NAKIT GELİYON? demesiyle Ramazan ayında Taşova’mın havasını koklamak için kolları sıvayıp yola çıktığımda, dostlarım bana güzergahı belirlemiş ve DUMANIN TÜTTÜĞÜ YERE doğru gel demişlerdi. Ben de dumanın tüttüğü yeri bulmak için yola koyuldum.

Taşova’ya vardığımda bizim mahallede dumanın tüttüğü falan da yoktu….AYDIN babaya durumu sorduğumda “Ramazan ayında duman tütse tütse DENE PAZARINDA tüter” diye cevap verince soluğu DENE PAZARINDA aldım…Acayip bir ses dene pazarının altını üstüne getirmekte iken, sesin geldiği yöne doğru gittiğimde bizim acar muhabir TEVFİK ÖZTÜRK’ÜN ünlü horultusunun meydanı inletmesine şahit oluyordum. Öyle bir horultu ki, MEMO DAYININ mekanındaki bardaklar ve kaşıklar hop oturup hop kalkıyordu…ALLAH ev halkına sabır versin diyerek takılıyordum TEVFİK KARDEŞİME….
Çay ocaklarının elemanları semaveri tutuşturmakla meşgulken, ünlü meydanımızdaki İFTAR ÇADIRININ olmayışı beni gerçekten çok üzmüştü… Birde zöhürde davul-zurnanın yerine enstrümantal müziğin çalınması ise üzüntümün üzerine tuz biber ekmişti…
Bir çok köyümüzde halen devam eden İFTAR ÇADIR GELENEĞİNİN TAŞOVA’da devam etmiyor olması benim kadar tüm Taşovalıları da üzmüştür sanırım…

Sosyal yönlerini çok iyi bildiğim Belediye Başkanı BAYRAM ÖZTÜRK VE YARDIMCISI KADİR AYDOĞAN kardeşimin bu konuda neden böyle bir uygulamaya gittikleri ile ilgili yaptığım araştırmalarda aslında ortaya konulan mazeretlerin beni pek tatmin ettiğini de söyleyemem….Bu konuda tatmin edici bir açıklama yapılmış olsaydı, sanırım bu konuyla ilgili sağda-solda gereksiz konuşmaların önü kesilmiş olabilirdi..

Alt yapı çalışmalarının davulcuları etkileyeceği söylense de, vatandaşların davulcuları finanse etmeleri pek te zor olmazdı sanırım. Her mahallenin muhtarı bu konuda gerekli çalışmalarda bulunur ve bu sorunda yerinde halledilebilirdi. Ayrıca iftar çadırında yemek vermek isteyen pek çok gönüllü esnafımızın da var olduğunu çok iyi biliyorum….

Taşova’da fakir, garip-guraba ve evinde yemek pişirecek kimsesi olmayan insanlarımızın sayısı hiçte az değil.. Bu konuyla ilgili sıkıntıyı ta uzaklardan duyan can dostum ve çocukluk arkadaşım MEHMET SARI’NIN öğretmenevinde her akşam iftar yemeği verdiğini duyduğumda ise, ihtiyaç sahipleri adına bir nebze olsun rahatlamıştım. Kendisi İSTANBUL’da olsada yüreği her daim Taşova’da olan KİMSESİZLERİN KİMSESİ olan yardımsever kardeşimi bu davranışından dolayı yürekten kutluyorum..
Bizler, geleneğine bağlı bir toplumuz. Ramazan geleneklerinin bir anda ortadan kalkmasını kimse tasvip edemez. Bununla ilgili bizimde bilmediğiniz başka ne tür bir sıkıntı yaşandığını sanırım bize yetkililer açıklayacaklardır.
Bu arada Dene Pazarındaki yazı yazma sevdamı baltalamak isteyenlerin inadına yazıya devam etmek isterken karşıdan gelen MUSTAFA DEMİR ” HOCAM, nerelerdesin ? gözümüz yolda kaldı özledim ” diye sarılınca ben de ona “Yazı yazıyorum dikkatimi dağıtmayın arkadaş ” dediğimde …”Yazıyı nasıl olsa yazarsın iki çift Ramazan sohbeti yapalım” deyince bu yazımı da onun hatırına bir gün gecikmeli olarak yayınlanmak zorunda kaldım… İlk kez meydanda insanımızla iç içe olduğum bir anda onları anlayarak ve yaşayarak bir yazı yazmak istemiştim… O da yarım yamalak kaldı. Canları sağ olsun benim hemşerilerimin ve de can dostlarımın. Bu arada yan tarafta hem sohbet edip, hem de bana takılan EDİTÖRÜMÜZ AHMET GÜNAYDIN, SELAHATTİN YAMAN HOCAM, ADEM ÖNDER, ASLAN BERBER BAŞKANIMIN, ALİFET HOCAMIN konuşmalarını ise duymazdan geliyordum…

Taşova’nın Ramazan ayında en renkli saatleri ise NACİ KONYAR ağabeyimin yazdığı gibi TERAVİH sonrası yapılan sohbetlerdi. Tadına doyum olmayan güzel sohbetleri ve sohbete dahil olan güzel insanları geride bırakıp buradan ayrılmak ise benim için gerçekten çok zordu.

25 TEMMUZ’DA CAN DOSTUM MEHMET SARI’NIN İFTAR YEMEĞİNDE VE DUMANIN TÜTTÜĞÜ YERDE YANİ DENE PAZARINDA BULUŞMAK DİLEĞİYLE….
HAYIRLI RAMAZANLAR….

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.