SOLİNGEN UNUTULMADI

Almanya‘nın Solingen şehrinde 29 Mayıs 1993 günü dazlakların kundakladığı evde hayatını kaybeden Genç ailesinden 5 canımız, menfur olayın 22. yılında ilçemize bağlı Mercimek köyünde kabirleri başında anıldı.

29 Mayıs 2015 Cuma günü Mercimek köyünde yapılan anma törenine, Genç ailesi, yakınları ile Belediye Başkanı Bayram Öztürk,  Müftü  Harun  Yılmaz,  daire amirleri ve köydeki vatandaşlar katıldı.

    Katliamda ölen Genç ailesinden 5 canımız için kabirleri başında dua okundu.

Genç ailesinden Zekeriya Genç,  “Genç ailesi olarak bizim acımızı paylaşmak için buraya gelenlere teşekkür ediyorum. O olayı düşünürsek her gün aynı günkü gibi geçiyor. Acılar unutulmaz ama yine de müsterih oluyoruz. Böyle bir olayın bir daha yaşanmaması hepimizin temennisidir. ” diye konuşurken,

 Mercimek köyü İmamı Muzaffer Gülal ise:

“Bu olay 22 sene önce yaşanmış  ve hala tazeliğini koruyor. Çünkü beş kardeşimiz, komşumuzun evladı yandı. Bu olay kundaklama sonucu meydana geldi. Mevlide Genç annemizin her zaman söylediği bir mesajı vardır. ‘Hepimiz kardeşiz’ der ve hep ‘acımı kalbime gömdüm’ derdi. Gerçekten de acısını kalbine gömdü.” dedi.

Solingen’de 29 Mayıs 1993 günü Genç ailesinin evi ırkçı dazlaklar tarafından kundaklanmış, çıkan yangında Gürsün İnce, Hatice, Hülya ve Saime Genç ile Gülistan Öztürk hayatını kaybetmiş, Genç ailesinin 5 masum ferdi Mercimek köyünde devlet töreni ile toprağa verilmişti.

Yorum Ekle