SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNİN TEPKİSİ

 


 


                     SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNİN TEPKİSİ


 


 


                                                                                     Ömer CELEP


 


 


         İlçemizde ulunan içkili restorantlarda (eskiden bu mekanlara meyhane veya daha değişik isimler verilirdi) kadın garson (diğer adını siz söyleyin) ların çalıştıkları biliniyor. Kadınların “KİM” likleri hakkında yeterli bilgimiz yok ama çevrede bilinen ünvanları belli. Sivil toplum kuruluşlarımızın tepkisi sanırız bilinen ünvanlarından dolayıdır.


         Bu kuruluşlarımızın endişe, tepki ve programlarına kalben katılıyoruz ve hatta bu tepkilerini alkışlıyoruz. Ancak beyanlarında geçen bir cümleye katılmak mümkün değil. “Bu faaliyetlerini şehir dışında bir yere nakli” ile ilgili cümleyi kabul etmek mümkün değildir. Böyle bir faaliyetin şehir dışında yer gösterilmesi faaliyeti meşruiyet anlamı doğurur ki buna katılmamızı kimse beklememeli. Bu ifadeyi bir yere koyarak gelelim işin ikinci ve diğer önemli bir tarafına.


         Bu faaliyete izin veren kurumun başındaki her hangi şahsiyet acaba diyorum bu izni verirken yüzü kızararak mı vermiştir, kızarmadan mı? Ya da başka bir ifadeyle, izni veren makam ve bu makamın yetkilisi her kimse; utanarak mı izin vermiştir, utanmayarak mı?


         İzinle açılan bir işyerini kapatmanın ne denli zor olduğu herkesçe bilinir. Kirleten temizlerse temizlikçiye ihtiyaç kalmaz. Öyleyse rahatsızlığa sebep olan kurum ya da kurumun başındaki kişi temizleme işini yapsın. Nasıl yaparsa yapsın, o onun sorunu. Biz rahatsızlığımız bildirir geçeriz. Çare makamı gereğini yapar.


         Eğer çare bulamıyorsa çare bulacaklara şans tanımalı.


         Bu ifadelerimizden kimse yanlış anlam çıkarmaya çalışmasın. Toplumun belli kesimini rahatsız eden bir problem varsa bu problemi dillendirmek dili dönen ve eli kalem tutan herkesin görevi olmalı.  Gereğini yapma işi yetkiyi elinde bulunduranlardır. Toplumda bir problem varsa onu yetki sahipleri çözecek. Eğer problemi yetki sahipleri çözmezse o zaman o problemi elinde yetki olmayanlar çözmeye kalkar ki, Allah korusun kargaşa doğar sorun birken birden çok hale gelir.


         Sorunların üzerini örterek çözdüm sanmak ahmaklıktır. Mızrak çuvala sığmaz. Pislik gözlerden gizlenir ama temizlenmiş olmaz. Kokusu sonradan çıkar.


         Görevini herkes adam gibi yapsın. Çare bulsun çözüm üretsin. 


        

Yorum Ekle