Amasya İtimat

Plakalarda Yeni Dönem Başladı

Taşova ilçe jandarma trafik ekipleri, plakalardaki yeni dönem ile ilgili olarak bilgilendirici broşür dağıtılarak afişler asarak vatandaşları bilgilendirildi.
Konuyla alakalı olarak yapılan açıklamada, 29 Ekim 2016 tarihli 29872 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 676 Sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda önemli değişiklikler yapıldığı belirtildi.
Açıklamada, “KHK’nin 20.’inci maddesi ile değiştirilen 2918 sayılı Yasanın 23’üncü maddesine göre; Araç tescil belgesi ve tescil plakasının araç üzerinde uygun durumda bulundurulması zorunludur.
Araç tescil belgesini araçta bulundurmayan veya tescil plakasını monte edilmesi gereken yerin dışında farklı bir yere takan sürücülere 92 Türk Lirası idari para cezası verilir.
Araç bilgileri doğrulanıncaya ve plaka uygun yere takılıncaya kadar araç trafikten men edilir. Yönetmelikte belirtilen nitelik veya ölçülere aykırı plaka takan, öngörülen sayıda plaka takmayan ya da farklı okunmasına veya okunmamasına neden olacak şekilde plakasında değişiklik yapan araç sahibine 412 Türk Lirası idari para cezası verilir.
Plakanın uygun duruma getirilmesi için 7 gün süre tanınır. Bu süre sonunda tescil plakalarını uygun duruma getirmeyenler hakkında 844 Türk Lirası idari para cezası verilir ve tescil plakası uygun duruma getirilinceye kadar araç trafikten men edilir.
Tescilli aracı plakasız kullanan sürücüye bin 698 Türk Lirası idari para cezası verilir ve tescil plakası takılıncaya kadar araç trafikten men edilir. Başka bir araca tescilli veya sahte plakayı takan veya kullananlara 5 bin Türk Lirası idari para cezası verilir ve araç trafikten men edilir. Ayrıca bu kişiler Türk Ceza Kanununun 204 üncü maddesiyle düzenlenen Resmi Belgede Sahtecilik hükümlerine göre cezalandırılır. KHK’nın 21 inci maddesi ile 2918 sayılı Kanunun 131 inci maddesine eklenen fıkraya göre; Basılı kağıtlar ve tescil plakalarının yetkilendirilenler dışında basımını veya dağıtımını yapanlara 10.000 Türk Lirası idari para cezası verilir. Ayrıca bu kişiler 204 üncü maddesiyle düzenlenen Resmi Belgede Sahtecilik hükümlerine göre cezalandırılır. Vatandaşlarımızın cezaya maruz kalmamaları için hassasiyet göstermelerini önemle rica ederiz” denildi. –

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.