Amasya İtimat

DEĞERLERİMİZ UNUTULMASIN: Güftekar SALİH KORKMAZ

    Ahmet Günaydın

Sinema ve müzik dünyasında ilçemizden yetişen üç sanatçımızı kaybettiğimiz yılın adıdır: 2008.  O yıl, 7 ay içerisinde  önce, Yönetmen, ressam, gazeteci Cemalettin Cem Ertürk’ü  8 Ocak 2008 günü kaybettik , peşinden ünlü güftekarımız Salih Korkmaz’ı 4 Mayis 2008 günü hayata gözlerini yumarken, 2 Ağustos 2008 günü hayatını kaybeden Türk Halk Müziği sanatçısı Arif Meşhur’u toprağa verdik.   Aslen ilçemiz Arpaderesi köyünden olup, Bilecik’te yaşamakta olan şarkı sözü yazarı 67 yaşında vefat eden ve Zeki Müren başta olmak üzere bir çok bestekara güfte veren Salih Korkmaz’ın hayatından kısa bir kesit sunuyoruz

    Türk Sanat Müziğinde 160 güftesi bulunan “KADERE BAK” “AĞLAMIŞIM GÜLMÜŞÜM”, “BİTMEYEN ÇİLE” çok ünlü eserlere imza atan Salih Korkmaz, kalp rahatsızlığı nedeniyle tedavi görürken hayatını kaybetmiş, 4 Mayıs 2008 Pazar günü Bilecik’te toprağa verilmiştir. Bu vesile ile merhum Salih Korkmaz’a Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyoruz.

      1941 yılında ilçemize bağlı Arpaderesi köyünde  doğan şairimiz uzun yıllar Bilecik Milli Eğitim Müdürlüğünde çalışarak bu kurumdan emekliye ayrılmıştır.
1987 yılında Türkiye birincisi Kadere Bak şarkı sözü Salih Korkma’a Hürriyet’ten Altın Kelebek, Milliyet’ten ikincilik ödülü kazandırdı. Türkiye genelinde 600’ün üzerinde eseri bulunmaktadır. 42 eseri Türkiye radyo ve TV de icra edilmektedir.

En ünlü eşerlerinden biri olan

AĞLAMIŞIM GÜLMÜŞÜM adlı güftesi, ünlü bestekar Alaattin Şensoy tarafından bestelenmiştir.

Ağlamışım gülmüşüm,
Kırılıp dökülmüşüm,
Aşkın için ölmüşüm
Senin umurunda mı?

Deryalara dalmışım,
El açıp yalvarmışım,
Yılarca ağlamışım,
Senin umurunda mı?

Deli diyorlar bana,
Ağlarım yana yana,
Esir olmuşum sana,
Senin umurunda mı?

Önümüzdeki günlerde bir diğer değerimiz Cemalettin Cem Ertürk’ün hayatını kaleme alacağız.

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.