Özdemir’in de katıldığı MAKEDONYA RADOVİŞ’TE YÖRÜK FESTİVALİ RENKLİ GEÇTİ

Kuzey Makedonya Cumhuriyetinde 2004 yılında Yörük Türklerinin her türlü ihtiyaçlarını görmek ve karşılamak üzere kurulan Doğu Makedonya Türkleri Derneği birlik ve beraberlik adına çok özel çalışmalara imza atıyor. Doğu Makedonya Türklerinin tamamına yakını Balkanlar’da bir rivayete göre Yörük’tür.. 2006 yılından bu yana Doğu Makedonya Yörük Türkleri Festivali’ni düzenleyen bu kültür derneğinin amacı Türkiye özlemini ve aradaki bağları daha da güçlendirmek.

Radoviş şehrine bağlı Türk Köyü Topolnisa Köyünde düzenlenen şenliğe yurt içi ve yurt dışından bir çok davetli de katıldı. Gün boyu düzenlenen etkinlikte yarışmalar ve ata sporu güreş müsabakaları ilgiyle izlendi. Rodoviş ve çevre şehirlerden de festivali izlemeye gelenler etkinlikten ziyadesiyle memnun kaldılar. Festivale Rodoviş Belediye Başkanı Gerasim Konzulov, Jupa Belediye Başkanı İbrahim Ariyan, Kuzey Makedonya Milletvekili Yusuf Hasan, Eski Bakan Hadi Nezir, Radoviş Belediye Meclis üyesi Enis Ömer ve bir çok davetli katıldı. Dernek Başkanı Enver Hüseyin; amacımız birlik ve beraberlik duygularımızın daha da pekişmesi ve kültürümüzü yeni nesillere aktarabilmektir. Bu festival Yörük köylerimiz Buçim, Topolnisa, Alikoç, Koçali, Pırnalı, Süpürge ve Kulavuzlu’nun yani bu şenlik hepimizindir dedi.

Çeşitli halk oyunu ekiplerinin gösterilerinin sonrasında Bahri Bend ekibi muhteşem orkestrasıyla güne damgasını vurdu. Etkinliğe Türkiye’den katılan Kasım Alper Özdemir ise gün boyu sunumları ve şiirleri ile festivale ayrı bir renk kattı. Çocuklarla birlikte şiirler okuyan Özdemir; ezan okunan camilerimiz, kendi insanımız, ecdad yadigarı ile burada buluşmak benim için çok kıymetli. Rabbim bu birliği beraberliği daim eylesin, diyerek davet için komiteye teşekkür etti. İki ülke istiklal marşları ile başlayan şenlik yapılan dualar ile gece sona erdi. Kasım Alper Özdemir Muhsin Yazıcıoğlu anısına Topolnisa Köyünde yaptırılan çeşmeyi ve yörük köylerini de ziyaret edip izlenimlerini Makedonya Radyo ve Televizyonunda anlattı.

Yorum Ekle