Amasya İtimat

ÖZDEMİRDEN, KOCA ÇINAR A

ÖZDEMİR’DEN, KOCA ÇINAR’ A


 


Kıymetli hemşehrilerim,çok değerli dostlar.Taşovamızın genç şairi yazarı ve ayrı bir değeri olan, genç kardeşim sevgili Kasım Alper Özdemir,Yeni çıkacak ve bütün şiirlerimi de içine alacak olan“Mevsim Gibi”Adlı şiir kitabım için,şiirlerimden’de alıntı yaparak KOCA ÇINAR Adlı şiirimi başlık atarak yazdığı,o övgü dolu sözleri,siz değerli dostlarla paylaşmak istedim.Çünkü,kelimeleri o kadar güzel yan yana getirmişki sevgili Kasım,bu duygu ve düşüncelere duygulanmamak elde değil,kendisine bu güzel duygular için çok,çok  teşekkür ederken,değerli kardeşime başarılarının devamını diliyorum ve her zaman yanında olduğumu bilmesini istiyorum.Sevgilerimle…


Buyrun efendim ,yazıyı birlikte okuyalım!


           


   KOCA ÇINAR..       


  


Bir koca çınar düşünün; ne badireler atlatmıştır, ne depremler, ne fırtınalar, ne savaşlar, ne insanlar, ne sevdalar görmüştür şu yalan dünyada.Yorulmuştur çınar, gölgesi sarar bedenler; gelinlik kızlar, filinta delikanlılar halaya durur onun etrafında. Sami Aslan da o küçük, ama yürekli hayal dünyasında bir koca çınar büyütmüştür.


        Bazen tarhana çorbası, bazen köy ekmeği, bazen bir kaç zeytin, esin kaynağıdır onun. Ekmek parası atmıştır onu da bir çok insanı sürüklediği gibi ”Taşı toprağı altın” dedikleri  Fatih’in şehri İstanbul’a. Çok özlemiş memleketini, biraz para kazanır dönerim demiş toprağına.Ama aynaya baktığında yıllar çabuk ama güzel geçmiş ve o hala dönememiş memleketine bir türlü. Memleket bir türkü olmuş dudaklarında, bitmeyen bir sevda türküsü olmuş, Yeşilırmak akmış göz pınarlarından. Ve her gözyaşı bir şiiri getirmiş ardından, ana baba özlemi, akraba tanıdık özlemi, yar özlemi. Memleket deyince bir memleket daha çıkmış ağzından, memleket sevdası yüreğinde sızı olmuş.


 Ben Sami Aslan’ı hep şairane yüreği ile gördüm, mütevazı kişiliği ile yalansız riyasız Anadolu’dan imbik imbik şiir damıtan kalemiyle tanıdım. Kaleminde zerre kadar yalan ve riya yoktur, hayata sevgi dolu gözlerle bakması bizi ona hep saygılı kılmıştır. İlk kitabı ”Küskün Çiçek” ile bize şiir gücünü gösteren Sami Aslan, daha sonra yayımladığı “Ağlıyor Gözlerim ve Zor Mu Arayıp Da Bir Hatır Sormak” isimli yeni kitaplarında da uçsuz bucaksız diyarlara şiirini haykırıyor. Şiir emek işidir; bilgi, güç ve  yürek işidir.


 


      Amasya’nın Koca Çınarı Sami Aslan, ardarda çıkardığı üç şiir kitabını”Mevsim Gibi”adıyla tek bir kitapta toplayıp şiirlerini yine okurlarına bir köy ekmeği tadında sunuyor ve benim sevdam tükenmez asla bitmez diyor. O, şiirlerinde Anadolu’yu, Amasya’yı, Taşova’yı, inancı, azmi anlatamaya devam ediyor. ”Sevmeyen bilmez benim halimi” diyor ve şiir seven herkesi kendi sırça köşküne bekliyor. Ey Koca Çınar,  sen bizi seversin biliyoruz, biz de seni severiz sevgili ağabeyim. Nice sımsıcak dizelerle, nice umudu ve sevgiyi haykıran şiirlerle bekliyoruz seni, sevgilerimle.


 


Kasım Alper Özdemir


Anayurt Gazetesi Yazarı – Şair


 

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.