Amasya İtimat

TAŞOVA ANADOLU ÖĞRETMEN LİSESİ


      Milli Eğitim Bakanlığı’nca geçen hafta yayınlanan genelgeye göre düz liseler 2013 yılına kadar kapatılacak. Anadolu lisesi veya meslek  liselerine  dönüştürülecek.


Çalıştayın eğitimde alacağı tavır gerçekten şimdi çok önemli. Önünde bir sürü soru ve bu sorulara verilecek cevaplar Taşova’da eğitimin geleceğini belirleyecek.


        Bir ilçenin kalkınmasının en önemli göstergelerinden biri okuyarak  unvan kazanan bürokratları  ve ülke kararlarında söz sahibi olan insanlarıdır. Böyle bir ilçe her zaman gelişir. Gelişime bağlı olarak da kalkınma hamlelerini rahat yapar. Ordu’nun Mesudiye, Trabzon’un Çaykara ilçeleri arazi yetersizliğine rağmen okuyanlarıyla, bürokrat yetiştirenleriyle ün salan güzide ilçelerimizdendir.


Anadolu lisesinde okuyan öğrenci biraz daha yetenekli ve becerili bilinir, düz liselerin kapanması ile Anadolu liseleri artık düz lise durumuna gelecek, öğrenci kontenjanı artacak, öğrenci kalitesi düşecek, yüksek öğretim isteyenlerin okuyacağı orta öğretim kurumu olacak


    Eğitim sistemindeki karmaşa ise yazboz tahtası gibi devam edecek duracak, gelişmiş ülkelerin geri dönüşüm kutusuna attığı yönetim tarzlarını  biz model alıp uygulamaya devam ettiğimiz sürece eğitimde başarıyı nasıl  yakalayacağız? Bu da ayrı muamma…


    Düz liselerin kapanması ile meslek liselerine öğrenci akışına daha fazla ağırlık verilmesi mesleğe yönelik eğitim kurumlarına dönüştürülmesinin faydaları ne olacak bunu zaman gösterecektir.


    İlgili genelgede 17 Mayıs 2010 tarihine kadar planlamanın yapılıp bakanlığa iletilmesini istemekte, ilgililerin önünde çok az bir süre kaldığı aşikar.


    Ne yönde planlama yapılacak bu önemli . Bir yanda Taşovadaki eğitimin geleceği, bir yanda ilçemizin ekonomik olarak büyümesi…  Bir çok soruyu da beraberinde getirecektir. Teklifin çalıştayda çözümün siyasi iradede olacağı bir  karar. Bu nedenlerle planlamanın sağlıklı bir şekilde yapılması gerekmektedir….


       Bugün  için belki önem arz etmeyen , yarın oluşabilecek  sancıları da  şimdiden görmekte ve irdelemekte  fayda var kanaatindeyim.


      Bakanlığın bu genelgesini  Taşova için nasıl faydalı duruma geçiririz beraberce düşünmek en tabii hakkımızdır. Kapatılacak olan lisemizin yerine yeni bir meslek lisesi mi açmak yoksa  ikinci bir Anadolu lisesi mi?..Ya da  Taşova küçük ilçe kapatalım mı demek.. Anadolu lisesi düşünülürse  bu Anadolu öğretmen lisesi ;meslek lisesi düşünülür ise  öncelikli olarak Turizm Meslek Lisesi  ,Güzel Sanatlar Meslek Liseleri’nden birisi olmalı.   


        Genelgede her ne kadar  10,000/20,000 arası bir Anadolu lisesi açılabileceği belirtilmiş ise de ilçemizde mevcut olan Anadolu lisemiz olduğundan  alternatif olarak Anadolu öğretmen lisesi Taşova için bulunmaz nimet olacaktır. Beraberinde rekabeti rekabette kaliteyi yükseltecektir.


          Hayır öğretmen lisesi çevre ilçelerde var olmaz denecekse her  halükarda Taşova Lisemizi yeni bir lise olarak görmek  en büyük beklentimizdir. Bu Turizm meslek lisesi, sosyal bilimler lisesi neden olmasın. Turizm ile Boraboyumuzu, yaylalarımızı, doğal  güzelliklerimizi tüm dünyaya tanıtmamak için hiçbir neden de yok Bir çok sorunun ileriye dönük düşünceler ışığında çalıştay tarafından, baskı, siyasi ve ikbal beklentisi  olmadan Taşova’nın geleceği adına   üstesinden geleceğine inancım ve umudum vardır.


 Lisemiz kapanmasın yerine mutlaka ama mutlaka bir lise monte edilsin.


 Alt yapısının planlanması, İlçemizde  500 öğrenci kapasiteli bir yurt ,yeterli sayıda öğretmen ile desteklenmesi sureti ile mevcut olan Sağlık Meslek Lisesi  ,Anadolu Lisesi, Metem ve yeni açılacak okulumuzun Taşova’nın gelişimdeki payını bir düşünelim: Şu andaki gibi yetersiz öğretmen ,yurtlardan mahrum şekilde  devam edersek ,adet yerini bulsun diye açılsın anlamına gelir.Bunun adı da  ne haliniz varsa görün demektir.


        İlçe merkezine pankartlar asarak hayırlı olmasını temenni ettiğimiz ,protokol imzaladığımız yüksek okulla ile ilgili çalışmalar ne aşama belli değil.


       Belli olan alışık olduğumuz bürokratik engeller ve rivayetler ,YÖK senato kararının beklenmesi,fiziki binanın hazır olmaması v.s   v.s…


      Biz hala kandırılmaya devam mı  edeceğiz?..,Yüksek okul konusu tamamen yılan hikayesine dönmüş durumda  ben yanılmış olayım İnşallah yüksek okulumuz da, Anadolu Öğretmen lisemiz de yeni   öğretim yılına yetişir. Vekilimiz Akif Bey’in de vekil olmadan önce Milli Eğitim Bakanlığı bürokratı olduğunu da bildiğimize göre, Taşova için en uygun olan lisenin mevzuat gereği sıradan bir lise  değil; Taşova için en uygun olan, planlama sonucu talep edilen lise olması için elinden geleni yapacağını umut etmekteyim.


         Taşova büyümek istiyor, gelişmek istiyor . Taşova  kararlı ve azimli  yeter ki engellenmesin…Avutulmasın…

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.