Okulları Kapandı Öğrenciler Ortada Kaldı

İlçemiz  Alçakbel köyü Erbeğendi Mahallesi’ndeki ilkokul yeni eğitim yılında kapatılınca köydeki 17 ilkokul öğrencisi okulsuz kaldı

Taşova .Gen.tr ve Taşovanınsesi. Com  haber sitelerinde ,Kavaloluğu köyünde,  “Öğrenciler  18 gündür  okula başlayamadı” haberinin asılsız olduğuna gerekçe olarak ; 2013-2014 eğitim öğretim yılında “İlçemiz Taşımalı Öğrenci Yerleştirme Komisyonunun 28/02/2013 tarihli kararına istinaden İl Milli Eğitim Müdürlüğü İl Eğitim Denetmenleri Başkanlığının inceleme raporunda getirilen görüş doğrultusunda Milli Eğitim Bakanlığı Kurum Açılması ve Kapatılmasına İlişkin Esasların 16/b. Maddesine göre kapatılmıştır” gösterildi. Durum böyleyken yapılan haberde zaten eğitim öğretime kapalı olan okul, eğitim öğretime açıkmış gibi gösterilmiş ve okul açık olduğu halde öğretmen de verilmediği ifade edilmek suretiyle okulda eğitim öğretime başlanılamadığı vurgulanarak kamuoyu yanlış bilgilendirilmiştir.Haberi yapanların kurumdan bilgi istemediği ve vatandaşı yanlış yönlendirdiği  açıklandı.Ayrıca kapalı okulu açık gibi göstererek zan altında bırakıldığı ifade edildi.Haberle ilgili Tekzip yazısı yayınlatıldı.

Bu gün ulusal yazılı basında ve TV kanallarında yayınlanan, ”2.5 aydır okulları kapalı ,Okulları kapandı ortada kaldılar” gibi  başlıklı haber  güncel  olarak yayınlandı.Bu kanallar ve yazılı basın ilgili kurumdan bilgi aldı mı?, onlarda tekzip yazacaklar  mı?.

Alçakbel-Erbeğendi okulu ile ilgili video görüntüleri ve haberleri internet  sitelerinde tıklanma rekoru kırıyor. Konu İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Rıza Atasoy,konuyla ilgili açıklamasında ,okula  bu yıl itibariyle bir bayan öğretmenin atandığını söylüyor. Atasoy, “Bu bayan öğretmenimiz rapor aldığı için okul öğretmensiz kaldı.  Öğrencilerimizi belki bir sonraki yıl yakın olan Asarcık İlçesi’ne taşımalı gönderebiliriz” şeklindeki açıklaması ile  kurumu  aciz duruma düşürüyor.

Köy halkından  Abdullah Köse,  İlkokulun yaklaşık 65 yıldır faaliyette olduğunu belirterek; “Çocuklarımızın yaşı küçük. Yatılı okulda tek başlarına kendilerini idare etmeleri mümkün değil. 70 kilometre yol var. Biz de onları her an göremeyiz, çok uzak. Köyümüzde öğrenci sayısı da yeterli. Okulumuz neden kapatılıyor, bilmiyorum.şimdi kapısı kilitli ”dedi. Köylerinin Samsun’un Asarcık İlçesi’ne 11 kilometre uzaklıkta olduğunu dile getiren Abdullah Köse, iki çocuğunun da köydeki okulda eğitim gördüğünü söyledi.

Çocuklarını okula göndermeyen velilere  15 gün önce jandarma yazılı uyarıda bulunarak göndermemeleri halinde cezai işlem uygulanacağını açıkladı. Buna rağmen  vatandaşlar çocuklarını yatılı okula göndermeyeceklerini söyledi.
Alçakbel-Erbeğendi mahallesi halkı  , 30 Kasım 2014 Cumartesi günü  ilçeye gelecek olan, CHP Genel Başkan yardımcısı  Muharrem İnce’ye dertlerini anlatacaklar.

51 52 53 54 56 57 100

Yorum Ekle