Amasya İtimat

MEZARLIK İÇİN DUYARLILIĞA DAVET…

4 Ağustos 1944’de kurulan Taşova’nın ilçe oluşunun çok öncesinde bin yediyüzlü yılların sonlarında defin yapılmaya başlanan Cumhuriyet mahallesindeki Yemişen kabristanlığında bakım ve temizlik çalışmalarına geçtiğimiz ay başlanmıştı.

Konuyla ilgili Yemişen mahallesi halkından Faruk Korkmaz bir açıklama yaptı: ”İlçemiz Yemışen mezarlığı’nda temizlik ve onarım talebinde bulunmuş ve sosyal medyadan bunu paylaşmıştık. Taşova Belediyesi bu doğrultuda çalışmalara başlamış çam ağaçları kesilmiş. Buraya kadar bir sorun yok,ancak Yemişen sakinlerine sorulmadan eski mezarlarımız belediye iş makinalarınca kazılarak büyük bir saygısızlığa imza atılmıştır.

En azından halk bilgilendirilerek süre verilmeli, bu mezarlardan bilinenleri işaretlenerek yıkılmamalıydı. Bu yıkımla bir tarih yok edilmiştir. Kesilen yüzlerce çam ağacı satıldı mı, satılmadı mı, ihale yapıldı mı? Bu belirsizlik giderilmeli Taşova Belediyesi açıklama yapmalıdır. Bu yapılan yanlış uygulamaya karşı Yemışen sakinleri duyarlı olmaya çağırmayı görev kabul ediyorum. Saygılarımla. Faruk Korkmaz.”

Yorum Ekle