MERZİFON’dan İNANILMAZ BİR GÜZELLİK…

Merzifon ilçesinde bir grup gönüllü emekli, moloz ve çöplerin atıldığı alanı 1997’den bu yana sabırla ve ciddi emek harcayarak küçük bir orman haline getirdi. 35 dekarlık alan yaklaşık 5 bin ağaç, çeşit çeşit çiçek, farklı kuş türleri ile başka canlıların yaşadığı adeta bir cennete dönüştü.

Gönüllüler, ilk iş olarak Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) Merzifon temsilciliğini kurarak işe başladı. Fidan yetiştirmek için arazi arayışına giren gönüllüler yer bulamayınca o dönem şehrin moloz ve çöp alanı olarak kullanılan Kuruçay bölgesine talip oldu.

Gönüllüler önce bölgeyi çöp ve molozlardan temizlediler, sonra fidan dikerek, büyük bir gayret ve kararlıkla 22 yıl boyunca çalıştılar.  Kuruçay mevkiindeki alanı şehrin en büyük parkı haline getirerek, TEMA Merzifon Kuruçay Parkı’ndan şimdi her yıl binlerce fidan ve çiçek yetiştirilerek çevre illere ücretsiz gönderiyorlar. Binlerce öğrenciye çevre eğitimi veriliyor.

TEMA Merzifon Kuruçay Parkı’ndaki çalışmalara destek verdiklerini söyleyen Merzifon Belediye Başkanı Alp Kargı, “Burası insanın doğayı sahiplenme görevini bize gösteren elle tutulur, gözle görülür bir örnek. Çünkü, ‘Yapacağız, edeceğiz’den öte, gerçekten de yapılmış ve gerçekleşmiş bir proje. Bu proje kamu-yerel-sivil çalışmasının bir örneği. Herkes böylesi bir projede paydaş olmaktan gurur duyuyor” şeklinde konuştu.

Kaynak: İleri Haber

Yorum Ekle