MERCİMEK KÖYÜNDE KAPALI SULAMA SİSTEMİ PROJESİNİN İNŞASI SÜRÜYOR

Amasya Valiliği, İl Özel İdaresine bağlı Su ve Kanal Hizmetleri Müdürlüğünce Mercimek köyünde cazibeli sulama sistemi yenileniyor.

Çalışmalar kapsamında Mercimek köyünde 3,5 km’lik sulama hattının bir kısmı beton kanallar vasıtasıyla bir kısmı ise kapalı sistemden oluşuyor. Böylelikle sulu tarım yapılan bölgede minimum su kaybı ile daha hızlı bir şekilde suyun sulama sahasına ulaşması sağlanacak. Yapılan 400 dekarlık alanı sulayacak ilave hat ile birlikte toplam bölgede 2000 dekar toprağın sulanması planlanıyor.

Cazibeli sulama sistemleri arazide meyilin az olduğu ve işletme giderlerinin düşük tutulması için pompaj sisteminin düşünülmediği yerlerde tercih ediliyor. Ayrıca dere yataklarından direkt alınan sulardaki sedimentin sisteme zarar vermesi engellenmiş olup temizliği de daha kolay yapıldığı sistemler olduğu için tercih ediliyor.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Erdin Acar, “Suyun öneminin her geçen gün arttığı dünyamızda bizde İl Özel İdaresi olarak yaptığımız tarımsal sulama projeleri ile suyun en kısa sürede ve kayıpsız bir şekilde toprağa kavuşmasını sağlamaktayız” dedi.

Yorum Ekle