1 Kasım 2002 Taşova Gazetesi ve Karma Fotoğraf Sergisi

Yeni Taşova Gazetesi Tarih:01 Kasım 2002 Cuma Sayı:1855

FUAT ve NİHAT BURSALI KARDEŞLER EĞİTİM YILI BOYUNCA 13 ÖĞRENCİYE BURS VERECEK

Halen Bursa’da tekstil sektöründe faaliyet gösteren 1973-1977 yılları arasında ilçemiz Belediye Başkanlığı görevini yapan Süleyman Bursalı’nın oğulları işadamı Fuat ve Nihat Bursalı 13 öğrenciye 2002-2003 eğitim yılı boyunca burs verecekler.
Taşova Eğitim ve Sosyal Kalkındırma Vakfı aracılığıyla karşılıksız eğitim bursu verecek olan Fuat ve Nihat Bursalı kardeşlere ilçemiz halkı adına teşekkür ederiz.
Bu yıl eğitim ödeneğinde atak yapan Taşova Eğitim ve Sosyal Kalkındırma Vakfı, Bursalı kardeşlerin 13 kişiye yapacağı eğitim ödeneğinin dışında toplam 43 öğrenciye eğitim yılı boyunca burs verecek.
Diğer 30 öğrencinin burs bedelleri ise; Almanya’nın Solingen kentinde oturan hemşehrilerimiz ve 24 Nisan 2002 günü vakfın kuruluşunun 4. yıldönümü etkinliklerinde taahhütte bulunan ilçemizdeki yardımsever esnaf ve kuruluşlar tarafından yerine getirilecek.
Taşova Eğitim ve Sosyal Kalkındırma Vakfı Başkanı Mehmet Altun: “Fuat ve Nihat Bursalı kardeşler, Solingen’de vakfımıza yardımcı olan gurbetçi hemşehrilerimize ve organize eden eğitimci Durmuş Yılmaz ile ilçemizden eğitim ödeneği için yardımlarını esirgemeyen esnaf ve kurumlara kalbî teşekkürlerimi bildiriyor, yardımlarının devamını diliyorum” dedi.

CUMHURBAŞKANLIĞI GENEL SEKRETERLİĞİNDEN, ESNAF ve PAZARCILAR DERNEĞİNE

Esnaf ve Pazarcılar Dayanışma Derneği tarafından aktif ve emekli Bağ-Kur’luların uğradığı haksızlık, 4 Ekim 2002 günü kaleme alınarak başta Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, ilgili Bakanlıklar ve kurumlara gönderilmişti.
Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün’ün destekleme mesajından sonra Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği tarafından konu ile ilgili 2878-7839 sayı ve 24.10.2002 tarihli bir yazı gönderildi.
Yazı aynen şöyle:
“Bağ-Kur üyelerinin primindeki artış oranı ile emeklilerin aylıklarında ki oranı karşılaştırdığınız 04.10.2002 günlü başvurunuz, aşağıda gün ve sayısı belirtilen yazımızla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na iletilmiştir. Bilgilerinizi rica ederim.
H. Bülent SERİM
Genel Sekreter Yardımcısı

DÖNÜM PARALARI ÖDENMEYE BAŞLANDI

Doğrudan Gelir Destekleme projesi çerçevesinde geçtiğimiz yıl ödenmeye başlanan dönüm paralarının ödenmesine dün başlandı.
Dün; Taşova Merkez, Alpaslan, Akınoğlu ve Ballıdere kasabalarındaki çiftçilere ödeme yapıldı. Bugün ise Belevi, Boraboy, Çaydibi, Destek ve Esençay kasabalarının dönüm bedelleri ödenecek.
4 Kasım 2002 Pazartesi gününden itibaren alfabetik sıraya göre diğer köy ve kasabalara ödeme yapılacak. Bu yıl DGD için başvuran toplam 4726 çiftçiye 1 trilyon 881 milyar lira ödeme yapılacak.

CUMHURİYET KUPASI TAŞIYICILAR KOOPERATİFİ’NİN

TEKVA Vakfı ile Taşıyıcılar Kooperatifi’nin düzenlediği Gençler Cumhuriyet Futbol Turnuvası Ballıca (A. İtimat) – Taşıyıcılar Koop. takımları arasında yapılan final maçıyla sona erdi. 29 Ekim 2002 Salı günü Taşova Lisesi’nde yapılan final maçını soğuk hava ve yağmura rağmen 200’e yakın sporsever seyretti.
Normal süresi 3-3 biten ve uzatmalarda gol atılamayan mücadelede penaltı atışları sonucu 5-4 sona erdi. Taşıyıcılar Kooperatifi kupanın sahibi oldu.
Maç sonunda 2 takım oyuncuları birbirlerini tebrik ettiler ve gençlere verdiği önemden dolayı Taşıyıcılar Kooperatifi’ne, Sezai Cingöz ve emeği geçenlere teşekkür ettiler.
Turnuvaya 2 grup olmak üzere 10 takım katılmıştı. Katılan takımlar gruplara göre:

A Grubu:
-Taşıyıcılar Kooperatifi
-Hacıbey
-Amasya İtimat
-Alpaslan Belediyesi
-Esençay Belediyesi

B Grubu:
-Ballıdere
-Uluköy
-Dutluk
-Destek
-Sepetli

HÜKÜMET KONAĞI ONARILIYOR

1958 yılında hizmete giren Hükümet Konağının tadilatı devam ediyor.
Tuna İnşaat Tem. San. Tic. Ltd. şti. tarafından yapılan onarım işleri çerçevesinde hükümet konağının çatısının bir bölümü aktarıldı. Tüm pencereleri PVC sistemi yapılan Hükümet Konağının kalorifer kazanları da yenilendi. Hükümet Konağının elektrik şebekesi yenilenirken tuvaletleri de onarıldı.

CUMHURİYETİN 79. YILDÖNÜMÜ TÖRENLERLE KUTLANDI

Cumhuriyet Bayramının 79. yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de törenlerle kutlandı.
Bayram nedeniyle özel ve resmi kuruluşlar tarafından saat 13.00’de Atatürk Anıtı’na çelenkler konuldu.
Pazar yerinde yapılan tören öncesinde saat 9.00’da Kaymakam Mustafa Çit tarafından tebrikler kabul edildi.
Kutlama komitesinin bayramını kutlamasından sonra yapılan çeşitli etkinliklerle tören son buldu.

(Merhum Öğretmen Fahrettin Aydın Arşivi)

 

Yorum Ekle