KORAMA, KORANA

Ahmet Günaydın

Yıllar öncesinden beri hep hayalimdi. Hayal olarak kalacak galiba.

Belediye mücavir alanının ilçemize 9 kilometre uzaklıktaki Korama (halk dilinde söylenişi ile Goramu) düzünden başlayıp, 5 kilometrede doğudaki Yolaçan mevkiinde bittiği, tabelasında 65 bin yazan bir Taşova ilçesi.

Yüz yıllar öncesinde Tozanlı ırmağı ve Kelkit çayının birleşip Yeşilırmak nehrinin başladığı Boğazkesen tarihi köprüsünün Erbaa topraklarına nehrin hemen yanındaki limanın kalıntıları hala duruyor. Konu ile ilgili Araştırmacı Özgür Umut Pelitli’nin çalışmaları sürerken, Çambükü (Mehellibükü) köprüsünün yanında küçük bir limanımız neden olmasın. Yeşilırmak I  Köprüsü yapılmadan önce Akınoğlu bölgesindeki köylere insanlar kayıkla geçiyormuş.

Yıllar önce bir Amasya yolculuğunda yan yana seyahat ettiğimiz Derelili Ahmet Çıra (Topçu dayı) Almanya intibalarını anlatırken ”Ahmet efendi, Sen nehrini bir görsen kayıktan geçilmiyor, ulaşımı motorlu kayıklarla yapıyorlar” deyince” ben de ”Bir gün bu ırmağımızda da kayıklarla ulaşım sağlanır ama biz göremeyiz” demiştim.

Düşünsenize; güneyde ve batıdaki köylerimizin Taşova’ya motorlu kayıklarla ulaşabildiği günleri.

Taşova’nın kuruluşunun 100. yıldönümü olan 2044 yılında bu hayalimizin gerçekleşmemesi için hiç bir sebep yok. Taşova tarihi değerleri, D 100 karayolu kenarında olması, Yeşilırmağın ortasından geçmesi, Boraboy gölü, Alpaslan Müzesi daha burada sayamadığımız bir çok değerleri ile bunu fazlası ile hak ediyor.

(Asıl ayrıntılar aşağıdaki linkte yer alıyor. Gerçekten yaşadığımız bu güzel ilçenin kıymetini bilmiyoruz.)

https://tasova.gen.tr/tarih-ve-dogal-guzellikte-bir-inci-ama/

30 yıl öncesinde nüfusu 20 binlerde gezen Erbaa, doğumuzda yer almasına rağmen 2019 sayım sonuçlarında 66 bin nüfusa yükseldi. Bu durum bizi motive etmesi gerekirken tam tersine ”öğretilmiş çaresizlik”e sürüklüyor.

Çin’in Vuhan kentinde  ortaya  çıkarak  birçok ülkeye yayılan Coronavirüs (Kovid-19) salgını tüm dünyayı tehdit ederken, pandemi  olarak nitelendirilen bu salgından ilçemiz de büyük ölçüde etkilendi. Korona virüsü bu hayallerimizi öteleyecek gibi.

Ancak, Allahu Teala’nın Bakara suresi 216. ayetinde ne diyor: ”Bazan hoşunuza gitmeyen birşey, hakkınızda iyi olabilir ve yine hoşlandığınız bir şey de sizin için kötü olabilir. Allah bilir, ama siz bilmezsiniz bu gerçekleri.”

Yorum Ekle