KOCA GÖL KURUDU, LADİK GÖLÜ AZALDI…

Ahmet Günaydın

Akdağ zirvesinde yer alan ve ilçe sınırlarımız içinde yer almasına rağmen  az bilinen Koca göl kurudu.  1900 rakım yüksekliğindeki Kara Ömer Dağı, Yemişenlilere ait Başyurt Yaylası  yakınlarında  20 dönüm büyüklüğündeki “Koca Göl” son yıllarda bölgedeki kuraklıktan etkilenerek  adeta buharlaştı.

Taşova-Ladik sınırında bulunan gölün ne zaman oluştuğu bilinmiyor. Yaylacıların söylediğine göre sadece kar ve yağmur suları ile  vücut bulmuş bu göl . “Koca Göl” Akdağ  dağlarında güneydoğu, kuzeybatı  yönünde uzanan ve Samsun, Amasya il sınırındaki en yüksek dağı olan Kara Ömer dağları üzerinde bulunan iki doğal gölün en büyüğüydü. Adeta bir kuş cenneti olan Koca gölden artık yaban hayvanların kurtlar, kuşlar su içemeyecek.

Bölgenin en önemli özelliği; Akdağ  memba sularının çıktığı, ilçemiz sınırları içinde bulunan “Boraboy Gölü’münün” de bulunduğu  ayrıca Amasya il merkezi ve Ladik Gölü ile birlikte birçok bölgeye su veren kaynakların bulunduğu su havzası olması. Ladik gölünde bu aylarda suyun mevsim normallerine göre azalması da Koca gölün kurumasına yorumlanıyor.

(FOTOĞRAF İÇİN FARUK KORKMAZ’a TEŞEKKÜR EDİYORUZ)

Yorum Ekle