Amasya İtimat

Kırlangıçlar Yuvalarına Rahat Girsin Diye İşyerinin Camını Söktü

Taşova ilçemizde ağaç motor kesim ustası Hüseyin Kurt (57) iş yerine yuva yapan kırlangıçların yuvalarına rahat gidip gelmeleri için  iş yerinin kapısının camını söktü.

İş yerime yuva yapan kırlangıçlar ve yavrularının rahat etmeleri için elinden geldiğini yapmaya çalıştığını ve onları kendi çocukları gibi sevdiğini söyleyen Kurt;

“İş yerime geldiğimde kırlangıçların içeride uçtuğunu gördüm.Hatta  iş yerimden dışarı çıkarmak içinde uğraştım ama başka yere gitmediler. Daha sonra baktığımda tavan ile kiriş arasına yuva yapmışlar kıyamadım kırlangıçlara.

Daha sonra yuvanın altına tahtadan geniş bir yer yaptım,yaptığım yerin üzerine de kırlangıçların rahat etmeleri için ayrı yerler yaptım.

Sonraki günlerde  bu kırlangıçların yavruları oldu. Ben iş yerimi geç açtığım için kırlangıçlar iş yerime dolayısı ile yuvasına giremiyorlardı. Kırlangıçlar yuvalarına yavrularına rahat bir şekilde girip çıksınlar, yavrularına rahat yiyecek getirsinler diye iş yerimin dış kapısının camının bir bölümünün söktüm.

Ayrıca tamir ettiğim motorları deneme yaparken egzos gazı içeri giriyordu. Yavru kırlangıçların bu egzos dumanından rahatsız olduklarını fark ettim ve iş yerimin dışında uzak bir gölgede çalıştırmaya başladım. Kırlangıçlar yüzünden iş yerimde sinek ilacı da kullanamıyorum, sineklerle birlikte beraber çalışıyoruz” dedi.

Şu an rahatça girip çıkıyorlar onları kendi çocuğum gibi seviyorum. İster insan olsun, isterse başka bir şey olsun merhametli olması lazım. Hayvana merhameti olmayan başka bir şeye merhameti olmaz. Bu yüzden de mutluyum” dedi.

VİDEOSU:

Yorum Ekle