KARLIK’taki TÜRBENİN SUYU HALA BAĞLANAMADI…

Karlık köyü halkından olup İstanbul’da ikamet eden Mehmet Coşkun isimli hayırsever, gördüğü bir rüya üzerine köyünde medfun bulunan kabri türbe haline getirmişti.

26 Temmuz 2019 günü, Şeyhli köyünde türbesi bulunan bölgemizin manevi mimarlarından Şeyhli köyüne ismini veren Şeyh Mehmed Abdal’ın kardeşi olduğu bilinen, bazen iki tekke arasında mavi bir ışık huzmettiği, savaş zamanlarında tekkeden kaybolduğu anlatılagelen Karlık köyündeki isimsiz Alperenin kabri türbeye kavuşmuştu.

Ancak aradan 1 yıl geçmesine rağmen, türbenin suyunun hala bağlanamaması hayırsever Mehmet Coşkun’ u üzüyor. Konu ile ilgili Mehmet Coşkun’ un oğlu Adem Coşkun gazetemize bir açıklama yaptı;

“Geçen sene Karlık köyünde yaptırılan eren türbesindeki  bay ve bayan lavabo ile şadırvan ların suyunun hâlâ alınmadığını gördükçe içimiz sızlıyor. Gerek Amasya Valiliği gerek belediye, gerekse kaymakamla görüşmelerimiz sonucunda bir türlü çözüm üretemedik.  Muhtarımızın destek vermemesinden dolayı suyu bağlatamadık.  Bütün kurumlar “muhtar izin vermezse biz bir şey yapamayız” dediler. Lütfen bize yardım edin, burada hiç bir şahsi istek yok. Tamamen kültürel bir eserin yaşatılması isteği var. Uzaktan türbeye gelen misafirlerimiz çok mağdur oluyor. bu kadar emek harcanan bu eser  için su bağlamak bu kadar zor olmaması gerekir diye düşünüyorum. Desteklerinizi bekliyorum.

Yorum Ekle