Taşova’da Yabani Menengiç’te Antep Fıstığı Yetiştireceğiz

Ormanlarımızda, yamaç arazilerde, tarla kenarlarında doğal olarak yetişen yabani Menengiç ağaçlarına Antep fıstığı göz aşısı yaparak bölge halkına yeni bir gelir kapısı oluşturuyoruz.
Yörelere göre; Çitlenbik, Çedene, Çıtlık, Çitemik, gibi farklı isimlerle anılmakta olan Menengiç köylülerimiz ve çifçilerimiz tarafından değerli görülmemiş ve tarlalardan sökülerek yakacak olarak kullanılıyor.

Taşova İşletme Müdürlüğü doğal olarak yetişen menengiç ağaçlarını gelir kapısına dönüştürerek orman köylülerimizin faydasına sunmak için tespit edilen bu ağaçlara Antep fıstığı göz aşısı yaparak başlıca geçim kaynağı haline dönüştürmek için çalışmalar yürütüyor.

Taşova İşletme Müdürü Levent Morkan; “Menengiç (Pistacia terebinthus), sakız ağacıgiller (Anacardiaceae) familyasından bir ağaç türüdür. Türkiye’de 2–3 m boylarında çalı veya 10 metreye kadar boylanabilen ağaç formlarında görülebilmektedir. Menengiç bilinir ve tanınır olmadığından yıllarca köylülerimiz tarafından yakacak olarak kullanılmıştır. Bölgemizde bol miktarda bulunan yabani menengiç ağaçlarını tespit ederek Antep fıstığı göz aşısı yapıyoruz. Bu şekilde hem doğal olarak gelişim göstermiş bu ağaç türlerinin yok olmasını önlüyor hem de orman köylülerimizin yararlanması için yeni bir gelir kapısına dönüştürmeye çalışıyoruz.” dedi.

Yorum Ekle