Amasya İtimat

KAPANAN BELEDİYELER

Ömer CELEP

Nüfusu iki binin altına düşen belde belediyelerin kapandığını hepimiz biliyoruz. Bu belediyelerin kapatılıp kapatılamadığının doğruluğunu ya da yanlışlığını tartışmayacağız. Ancak; tabi ki doğruları da yanlışları da vardır.
Peki kapanan bu belediyelerin mal varlıkları, araç gereçleri, borçları, varsa alacakları, personeli ve diğer menkul ve gayr i menkulleri ne olacak?
Belediyeleri kapatan irade herhalde bu gibi soruların cevabını hazırlamışlardır. Konu ile ilgili bizim önereceğimiz tedbirlerin esası şu noktadadır.
Söyleyeceğimiz konular belki de bir hukuk sorunudur ve bizi birileri “hukuken suçlu” addederek işlem yapılmasını talep edebileceklerdir. Ama olsun, biz yine söyleyeceklerimizi söyleyelim. İlgilileri uyaralım da, sonucun nasıl olacağını ve ne şekilde cereyan edeceğini ilgililere bırakalım.
Bir dostumla sohbet ediyorduk. Konu, kapanan belediyelerdi. Biraz tartıştık ve bana şunu söyledi.
– Hocam, bu belediyeler yerel seçim tarihi itibariyle son buluyor, bunların tüzel kişilikleri sona eriyor. Siz biliyor musunuz; şu andaki kapanan belediyelerden bir kısmının başkanları yönettikleri belediyeleri çeşitli faturalarla borçlandırıyorlar?
– Peki amaçları nedir?
Diye sordum, cevabı çarpıcıydı.
– Yüklü faturalar alacaklar. Fatura bedellerini, fatura kesen kişi ya da kurum belediyelere gelen ödeneklerden alacak ve alınan parayı da sonradan kırışacaklar.
Doğrusunu isterseniz kanım dondu. İnanamadım ve o kişiye biraz da kızdım. Bühtan ediyorsun dedim. Ama gerekçesi ya da yorumu çarpıcıydı.
Eğer böyle bir şey varsa ey yetkililer! Sizi şimdiden uyarıyoruz. Kötü niyetli kişilere fırsat vermeyiniz. “Seçilmiş kişi her zaman güvenilir kişidir” yaklaşımına itibar edilmez.
Kimseyi “zan” altında bırakmak gibi bir niyetimiz asla olamaz. Ama yine de bütün olumsuzlukları göz önüne alarak tedbiri elden bırakmamak gerek. Hırsızı kontrolün en kolay yöntemi, çalınması muhtemel malı, ya göz önünden uzak tutmamak ya da hırsıza fırsat vermemektir.
Çünkü bazen “ATLARIN DA EŞEKLİK YAPMA İHTİMALLERİ VARDIR.”
Tedbirli olmak gerek.

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.