Amasya İtimat

İLÇE TARIM MÜDÜRLÜĞÜNCE MEYVE FİDANI DİKMEK İSTEYEN ÇİFTÇİLERİMİZE

İlçe Tarım Müdürlüğü’ne %50 si İl Özel Müdürlüğü destekli 1.000 ad. 2 çeşit Nektarin Fidanı gelmiştir. Çeşitler Venüs ve Big Top çeşitleridir.Fidanlara çiftçinin ödeyeceği miktar fidan başına 4,5 TL dir. Venüs çeşidi temmuz başlarında,Big Top çeşidi temmuz sonlarında olgunlaşır.


 


Nektarin diğer adıyla Tüysüz Şeftali ilçemizde yeni yetiştirilmeye başlanan,özellikle şeftaliye alternatif bir meyvedir. Ağacı, bakımı, budaması, zirai mücadelesi şeftaliye benzer.şeftalinin yetiştiği her ortamda yetişir. Verimi şeftali kadardır ancak şeftaliden daha yüksek fiyata alıcı bulur, pazar değeri ve dayanma süresi daha fazladır. Özellikle meyvecilik yapan köylerin bu meyve fidanını alıp dikmeleri önerilmektedir.Şu anda ilçemizde yoğun olan şeftali yetiştiriciliğinden çiftçiler yeterince gelir elde edemediklerinden yakınmaktadırlar.Şeftalinin yerini alabilecek olan Nektarin yetiştiriciliğinin ilçemiz çiftçilerine daha yararlı olacağı düşünülerek , İlçe Müdürlüğümüzce 2009 yılı sezonu için 1.000 adetjileriki dönemler için çiftçi taleplerine göre fidan sayısının artırılarak ilçemizde bu meyvenin yetiştirilmesinin amaçlandığı bildirilmiştir.


 


Fidan dikmek isteyen çiftçilerin en kısa sürede Tarım İlçe Müdürlüğümüze uğrayarak fidanlarını temin etmeleri gerekmektedir. Tel:3121004


 

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.