Amasya İtimat

KRİZE KARŞI DURABİLMEK

Haftalar öncesi yazdığım “SOĞANLI MIKLAMA” başlıklı yazımın, insanımızı bu denli etkileyebileceğini hiç mi hiç ummamıştım.


 


Bazı dostlarımın son günlerde kahvaltı sofralarında soğanlı mıklamayı da bulundurduklarını ifade etmeleri ise beni de bir başka mutlu etmişti.


 


Mıklamayı sofraların vazgeçilmezi arasına katanlar arasında Ali Rıza Uçaş, Cezmi Yılmaz, Tekin Kılıç, Halil Kuru, Süleyman Önal ve Kuyumcu Ali aydın’ı sayabilirim.


 


Hatta Bursa’da yaşayan bizim İsa Önal bile beni telefonla arayarak mıklamanın nasıl yapıldığını sormuştu. Kendimi bir anda gurme gibi  hissetmiştim. Gerçek mıklamada kıyma, domates ve biber olmaz diyerek yemek konusunda bilgiçlik  taslamayı da ihmal etmemiştim.


 


Daha önce yazdığım yazılarda devamlı ağır eleştirilerde bulunan ve Selim mahlası ile yorum yapan bir kardeşimiz dahi, peşamel soslu tavuk tarifini sormuştu bana… Yani Selim’de kafa bulmuştu benimle…


 


Bana göre şu kriz ortamında en hesaplı ve damak tadına uygun bir yemek SOĞANLI MIKLAMA olmalı…


 


Bir çuval soğan 5 TL, yumurta zaten ucuz. Al sana doyurucu bir yemek.


 


Çünkü insanımız; şu aralar boğazından başka bir şey düşünmüyor. Taşova’da bile son hafta içinde açılan 2 işyeri bile insanımızın boğazına hitap eden işyerleri oldu.


 


Yeni açılan pastane ve Nur Marketin üzerine açılan lokanta sanki bunun ispatı…


 


İnsanların zorunlu ihtiyaçlarının dışında da alışverişe yönelmelerini sağlamak maksadıyla piyasaları canlandırmak için hükümetin; acilen çalışan ve emeklilere seyyanen 300 TL zam yapması gerekir.


 


Aksi takdirde insanımız; fırından ekmek, pazardan sebze meyve almaktan başka hiç bir alışverişe yönelmeyecektir.


 


Seçimden daha ziyade, geçim derdinde olan esnaf vergisini ödeyemeyecek, insanlar eski ayakkabı ve elbiseleri ile idare edecek, gazete almayacak, karanlıkta TV seyrecek, kendince tasarrufa yönelecektir. Diğer ihtiyaçlarını karşılamak içinde bir başka baharı bekleyecektir.


 


İnsanlar krize karşı melemen gibi farklı tatları bulunan bir yemek yerine daha ucuza mal edeceği soğanlı mıklama gibi yemekle belki krize karşı bir duruş sergileyerek hayatlarını sürdüreceklerdir.

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.