Güzel bir gezi oldu, İLÇEMİZİN TARİHİ DEĞERLERİ ORTAYA ÇIKACAK…

Taşovamızın ilçe merkezinde tarihi ve kültürel varlıklarımız olmasa da çepeçevre dört bir yanında nice tarihi ve doğal güzellikler bulunuyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Bilal Eken ve beraberinde Amasya Müze Müdürü Celal Özdemir, 25 Haziran 2020 Perşembe günü tüm mesailerini ilçemiz köylerindeki tarihi eserleri ziyaretlere ayırdılar. Bugünkü gezi programı Alpaslan köyümüzdeki Alpaslan Müzesi ziyareti ile başladı. Vakıflar Müdürlüğünce 2012 yılında restore edilen Seyyid Nureddin Alpaslan hazretlerinin türbesini ziyaret eden Eken ve Özdemir’in 3. durağı Roma döneminden kalan cilt hastalıklarını tedavi eden, 2008 yılında Amasya Müze Müdürlüğünce restore edilen  Zana mezrasındaki hamam oldu. Heyet daha sonra Sofualan köyünde 1966 yılında köy halkınca yaptırılan camiide incelemelerde bulundular.

Saat 15.30’da Kaymakam Mustafa Berk Çelik’i makamında ziyaret eden Eken ve Özdemir, ilçemizdeki tarihi yörelerle ilgili istişarede bulundular. Yaklaşık on bin yıllık Kabayar höyüğünün de gündeme geldiği görüşmede, Zana hamamının  bulunduğu Çermik deresi etrafının çevre temizliği,taşkınlar için taş duvar yapılarak restorasyononunun yapılması ve bir havuz inşaa edilerek işlevselliğinin kazandırılması ön plana çıktı.

Heyet; İlçemizin tek ahşap minaresine sahip olan Aşağı Baraklı Cami; Hicri: 1302, Miladi: 1886 yılında yapıldı. Ahşap sanatının zirve yaptığı ziyaret edenlerde büyük hayranlık uyandıran Aşağı Baraklı camiinde inceleme yaptılar.

Eken ve Özdemir, son olarak yine bir çok  tarihi varlıkları barındırmakta olup Alaca Kilise, Bizans dönemine ait zindanlar, Gözetleme kulesi, İpekyolu üzeri ve Baraklı Kalesi bulunduğu Yukarı Baraklı’da yaklaşık 25 metre yükseklikten düşen Baraklı Şelalesini ziyaret ettiler.

Yorum Ekle