Amasya İtimat

Esençay’da Şahin göleti ve Osmanlı Şeyhülislam İbn-i Kemal ön plana çıktı

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliğince finansmanı sağlanan IPARD Programı kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından “Yerel Kalkınma Stratejilerinin Hazırlanmasına Teknik Destek Projesi” çerçevesinde Amasya, Ankara, Çanakkale, Çorum, Denizli, Erzurum, Diyarbakır, Kastamonu, Manisa, Ordu, Samsun ve Şanlıurfa olmak üzere 12 ilde uygulanan Yerel Kalkınma Strateji planı çalışmaları on yedinci Alt gurup toplantısı Esençay (Bidevi) köyünde sona erdi.

11 Aralık 2018 Salı günü Saat 19.30’da  Esençay Köy  kahvesinde başlayan toplantıya; YKS Saha Ekibinden Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Bünyamin Şahin ve Ahmet Gündüz, Taşova Yerel Kalkınma Stratejisi Hazırlama ekibinden YEG Derneği Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Günaydın, Esençay Muhtarı H. Bekir Konya, Esençay Camii Yaptırma Derneği Başkanı Ali Baş ve köy halkı katıldı..Toplantıda hazır bulunan katılımcılara anket formları dağıtıldı. Konu ile ilgili Ahmet Günaydın, YEG’in kuruluş yapısını, gayesini Yerel Kalkınma Stratejisi sürecini anlattı.

Söz alan muhtar Konya; Bölgede orman varlığımız çok, palet, kazma-kürek sapı ağaç çay kaşığı, kürdan gibi mamüllerin imalatının yapılacağı bir sanayı kurulmasını istiyoruz. Şahin göleti ile ilgili bir proje yapılabilir. Köyden kente göçün azalması için ürettiğimiz meyvelerin paketlenmesi ve pazarlanması önemlidir. Köyümüzün büyük bir değeri olan Osmanlı Şeyhül islam İbn-i Kemal ile ilgili bir sempozyum yapılmalıdır.Şenliklerimizin yapıldığı Şahin yaylasına sosyal proje yapılması talebimizdir.” dedi. Diğer katılımcılar da söz alıp, sıkıntılarını dile getirerek köyden kente göçün azaltılması konusunda görüşlerini bildirdiler.

Yorum Ekle