DSİ’DEN 3 BARAJ PROJESİ

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Devlet Su İşleri Samsun 7. Bölge Müdürlüğünce ilçemizde yapılması planlanan Özbaraklı ve Tatlıpınar barajlarının yanı sıra Kozluca Barajı da planlama ve proje safhasına geldi.

Tatlıpınar köyünde önce gölet olarak planlanan yöre için 21 Mayıs 2013 günü Tatlıpınar köyünde Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporu için toplantı düzenlenmişti. Akım Gözleme İstasyonu (AGİ) izlemeleri sonucu baraj yapılması kararlaştırılan bu baraj, yapılacak üç barajın içerisinde en büyüğü olup, 5.45 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahip. 16 bin 520 dekar arazinin sulanması ve Tatlıpınar, Geydoğan köyü ve Ballıdere beldesine içme suyu verilmesi öngörülmektedir. Planlama raporu tamamlanmış olup, proje hazırlama ihalesi safhasında.

Özbaraklı Barajı ise 2.17 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahip olup, 8.070 dekar arazinin sulanması sağlanacaktır. Özbaraklı Barajının  proje hazırlanmasında % 30 ilerleme sağlandı.

Yeni plan ve proje aşamasında olan Kozluca Barajı, 2.17 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahip olup, 7.900 dekar arazinin sulanması hedefleniyor.

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.