DOĞRU ARKADAŞ SEÇİMİ

Değerli okurlar,


Bu günki yazımda yine dostluk ve arkadaşlıktan bahsedeceğim!


Sevgili dostlar, bildiğiniz üzre gerek arkadaşlık,  gerekse dostluk,  her canlı arasında olduğu gibi biz insanlar  arasında’ da çok önemlidir.


Fakat günümüzde, her türlü kötülüğü, her türlü dedikoduyu, her türlü fesatlığı, her türlü olumsuzlukları, arkadaş ve dost  bildiğimiz veya dost sandığımız insanlardan görür olduk…


Biliyorumki sizlerde bana hak vereceksiniz.


Mesala dostum sandığınız veya arkadaşım sandığınız bir insan ile zaman zaman bazı paylaşımlarda bulunabilirsiniz, eğer  bu kişiye dostum veya arkadaşım diyorsanız bundan daha doğal bir şey olamaz değilmi ?


Bu dostum dediğiniz kişi sizi iyi gününüzde ve onunla beraber  olduğunuz dönemde yere göğe sığdıramaz,  sizinle yer  içer,  aman allahım, siz birtanesinizdir, sizden başka arkadaşı yoktur, sizden başka dostu yoktur,  o kötütüdür  bu kötüdür, öbürü sahtekardır, daha öbürü menfaatcıdır, daha öbürü dolandırıcıdır, daha öbürü yaramaz adamdır, vesaire vesaire …


Bu kişilerin İşi gücü sizden önceki arkadaşlarını kötülemek,  kendisini  ise bulunmaz hint kumaşı olarak göstermektir.


Değerli okurlar, aslında gerçek dost ve arkadaş  olmayan kişi bu tip kişelerdir, malesef menfaat ve çıkar dostluklarını bu tip kişiler kurarlar, esas  çıkar arkadaşlığını bu tip insanlar yaparlar..


 Bu tip kişiler sizinle arkadaş veya dost olduklarında sürekli birilerini çekiştirip atıp tutarlar, çünkü o kişi ile arkadaşlıkları ve dostlukları sona ermiştir.


Bu kişileri size kötülemek ve karalamakla size şirin göründüğünü sanırlar, oysa sizlere karaladığı ve çekiştirdiği  o şahıs adam  gibi adamdır. Size çekiştirdiği bu kişinin böyle olduğunu herkes bilir zaten bu tip insaların söylediği lafları o kişiler dikkate  bile almazlar,  ama nezaketen hımm “ öylemi “ filan der ,  geçiştirirler..


Çünkü bu kişiler bu şahsın doğru bir şey anlatmadığını bilir ve onun sölediklerine kulak asmazlar..


Bu tip kişiler, bu hareketleri ile, yavaş yavaş yalnızaşırlar, farkında olmadan yanlarında hiç bir arkadaşlarının ve dostlarının  kalmadığını farkederler,  ama  artık çok geçtir ,,, malesef  iş işten geçmiştir.


Doğru ve dürüst olan kişiler geç de olsa gayelerine ulaşırlar, Yüce Yaratıcının bütün nimetlerinden faydalanırlar. Doğru olan kişi Allah’ın rızasına ulaşır ve çevresinin itibarını kazanır. Doğruluk dünyada insan şeref kazandırır. Sarsılmaz bir şekil de şeref ve şöhrete ulaştırır. Ebedi dünyada da Allah’ın lütfuna vasıl olur. Şüphesiz doğrular vakarlı şerefli ve haysiyetli insanlardır. Doğruluk insanları birbirine bağlayan sağlam bir bağdır. Doğru insanlar arasında sevgi, saygı, karşılıklı dayanışma, kardeşlik ve dostluk çok kuvvetlidir.


Doğruluktan ayrılan kişi aslında başkalarını değil kendisini aldatmakta ve kandırmaktadır. Doğrulukla ulaşılan mevki ve makam, elde edilen kazanç insanı mutlu eder, sevindirir.


Buyrun efendim aşağıdaki şiirimi birlikte okuyalım olurmu??..

 

ARKADAŞ


Çıkar için kurulur olmuş dostluklar

Yalandan sevgileri sunar kurnazlar
Fırsatı değerlendirir, sütü bozuklar
Üzülme arkadaş, değmez üzülme

Yanından ayrılmaz, yalancı dost
lar
Hele bir düşte gör, nasıl kaçarlar
Bitmez sanırlar, fakat, biter yarınlar
Üzülme arkadaş, değmez üzülme

Menfaat uğruna, kul, köle olurlar
Düşte gör hele, ardından vururlar
Hatta, utanmadan tuzak kurarlar
Üzülme arkadaş, değmez üzülme

Aman yarabbi, çok severler, ölürler
Yanında ağlarlar, ardından gül
erler
İşlerine gelmezse, vallahi söverler
Üzülme arkadaş, sakın üzülme.

Dostum der, ikiyüzler, kuyu kazarlar
Kazdıkca, mutlu olur, huzur bozarlar
Bir gün Mevlam sorar, bozar hesaplar
Üzülme arkadaş, değmez üzülme..

Ekim 2012

 

Saygılarımla.

Sami Aslan- Şair Yazar


 


 


 


 


 


 


 


 

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.