Amasya İtimat

DEV YATIRIM: YUBA SÜT ÜRETİM TESİS İNŞAATI MART SONU BİTİYOR..

İlçemiz Şahinler  (Kuşuf) köyüne iki kilometre uzaklıkta, Esençay yolu üzerinde 6 aydır kurulum çalışmaları sürdürülen YUBA Süt ürünleri imalathanesi Temmuz ayında faaliyete geçmeyi planlıyor.

Amasya Tarımsal Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu TKDK’dan % 45 hibeli proje tamamlandığında ilk etapta 6 kişi çalıştıracak. Önümüzdeki yıllarda istihdam sayısı da artacak.

Şahinler köyünden Yusuf ve Bahtiyar Çalkara isimli iki genç tarafından kurulan YUBA Tarım ve Hayvancılık Ltd. Şirketi yöneticisi Yusuf Çalkara gazetemize yaptığı açıklamada; “Tesisimiz toplamda 33 dönümlük alanda 2400 metrekare kapalı alana sahip. Modern, bilgisayarlı 275 başlıklı, 120 sağmallı süt çiftliğimizde sistematik Sağımhane bulunuyor. İnşaatını Mart ayı sonunda bitirmeyi hedefliyoruz. Tesisimizde; beş buçuk metre derinliğinde, 52 metre uzunluğunda ve 8 metre genişliğinde 6 ay saklayabileceğimiz gübre çukuru bulunuyor. Hayvanların kemresi sıyırıcılar sayesinde temizleniyor. Ayrıca hayvanlar için revir, veteriner hekim odası ve doğumhane bölümü var, koruyucu hekimlik sistemi ile çalışacağız.” dedi.

Böylesine büyük ve önemli yatırımın Bölgemize ve ilçemize hayırlı olmasını diliyoruz.

 

Yorum Ekle