Amasya İtimat

BURADA BİR PASAJ VARDI…

Pasaj sözü dilimize Fransızcadan geçen bir kelime. Farklı anlamlarda kullanılıyor. Bu yazıda biz ilçemizdeki pasajın gelişiminden bahsedeceğiz.

Taşova pasaj ile ilk kez 1960’lı yıllarda tanıştı. Çağpar caddesi ve Oteller caddesinde iki ayrı kapısı bulunan Hacı Nuri Şiranlı pasajında Ali Rıza Günaydın’ın kurduğu ilk matbaa ve Taşova gazetesi 1971 ve 1976 yılları arasında hizmet vermişti. O dönem pasajda; merhum Yılmaz Şenses’e ait beyaz eşya mağazası, Fehmi Kaymak’ın berber dükkanı, Rıfat Doğan’a ait kundura tamir işyeri, Nazım Aydın’ın pide  salonu, merhum Enver Yiğit’in terzi dükkanı gibi küçük işyerleri bulunuyordu. Halen bu pasajın büyük bölümü Özgür Süpermarket tarafından kullanılıyor.

İlçemizin ikinci büyük pasajı, 1981 yılında merhum Hüseyin Altun tarafından tarafından yaptırıldı. Bir dönem yirminin üzerinde işyeri ile hareketliliğini sürdüren Altun Pasajı, günümüzde canlılığını yitirmiş durumda.

1984-1994 yılları arası iki dönem belediye başkanlığı yapan merhum Nihat Yıldırım, ilçemize dört ayrı belediye pasajı kazandırdı. İlçe esnafının karşı çıkmasına rağmen 1985 yılında inşaasına başlanan eski buğday pazarına yapılan pasajın 30 işyerinden oluşan birinci katı için 27 Haziran 1986 günü yapılan ihale, ilçemizde günlerce gündem oluşturmuştu. Özellikle köşe başındaki 4 işyeri uçuk fiyatlarla tutulmuştu. Pasajın kuzey batısındaki işyeri aylık yüzbin lira gibi astronomik bir rakamla fotoğrafçı Osman Bahar tarafından tutulurken, diğer köşeyi Gazete bayi Şükrü Soyal 86 bin liraya, Aytaç caddesi kısmındaki köşeler; merhum Mustafa Gündoğdu tarafından 62 bin 900 lira, merhum Ali Sayın tarafından 50 bin 500 liraya tutulmuştu. Dış cephedeki dükkanlar ise 36 bin 500 lira ile 68 bin lira arasında değişen fiyatlarla kiraya verilmişti. Pasaj içindeki dükkanlar da 15 bin 100 lira 45 bin lira arasında kiracı bulmuştu. Birinci kat ihalesinden  elde edilen gelirlerle de ikinci kata kıraathane, lokal ve parti teşkilatı biçiminde sekiz adet işyeri bulunuyordu.

22 yıl hizmet veren Belediye pasajından onlarca esnaf geldi geçti. Pasaj 29 Şubat 2008’de dönemin Belediye Başkanı Mustafa Korkmaz tarafından yıkılarak meydan düzenlemesi yapıldı. 23 Temmuz 2015 tarihinde Belediye Başkanı Bayram Öztürk ise farklı görselliklerle meydanı şimdiki şekline dönüştürdü. Buradan Rahmeti rahmana kavuşan başta merhum eski Belediye Başkanı Nihat Yıldırım,pasajda işyeri bulunan  eski Esnaf Kefalet kooperatifi başkanı Mustafa Kemal Turan, Esnaf ve Pazarcılar derneği başkanı Zeki Sağlam, İsmet Yılmaz,  İzzet Akın, Kadir Önder, Ali Sayın, Mustafa ve Ömer Gündoğdu, Ali Aydın, Hilmi Usta Sami Öncü, Hikmet Aydın’a Allahu Tealadan rahmet dilerken, o günden bugünlere varabilen diğer esnaflarımıza bol kazançlar ve hayırlı uzun ömürler diliyoruz.

eski-meydanIMG_5236

 

meydan_IMG_5237

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

meydan-002---

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.