Amasya İtimat

Bugün, Türkiye’nin Dört Bir Yanında Grevdeyiz!

Bugün, Türkiye’nin Dört Bir Yanında Grevdeyiz!

 

Eğitimde yaşanan sorunlar, baskılar ve haksızlıklara karşı sendikamız Eğitim Sen, Türk Eğitim Sen ve Eğitim İş tarafından 1 günlük grev kararı alınmıştır.

Okul yöneticilerinin haksız şekilde görevden alınmalarına son verilmelidir ve yaşanan mağduriyetler giderilmelidir. Hükümetin ve işbirlikçisi atama görevlendirme bürosu Eğitim Bir Sen’in siyasi kadrolaşmasına karşı grevdeyiz.

Yalnız, bu sadece kadrolaşma sorunu değil; eğitimin özelleştirilmesinde bir basamaktır. Artık yöneticiler kadrolu değil “görevlendirme” olmuştur. Sıra öğretmenlere, hizmetlilere ve memurlara da gelecektir. Öğrenci velilerimiz ise çocuklarına bütçesi kadar eğitim aldırabilecektir. 4+4+4 yasası ile yasadan “eğitim parasızdır” ibaresi kaldırılmıştır. Ana okullarında tam gün eğitimin kaldırılması da bunun bir parçasıdır.

Kamusal, bilimsel, demokratik ve laik eğitim istiyoruz. Toplumun bütün kesimlerine hitap eden, hiç kimseyi ötekileştirmeyen ve toplum mühendisliğinin yapılmadığı bir eğitim istiyoruz.

Kadro güvencemiz bir memurun tek mal varlığıdır. Mecliste memurun iş güvencesine son vermeyi amaçlayan tasarı kesinlikle gündeme bile getirilmemelidir.

Okullardaki öğretmen eksikliği mutlaka kapatılmalıdır.

Kamu kaynakları özel okullara değil; devlet okullarına aktarılmalıdır.

– Memur Sen`in imzaladığı ihanet sözleşmesi nedeniyle oluşan enflasyon kayıplarımız karşılanmalı, maaşlarımıza 2014 enflasyon farkı kadar “ek zam” yapılmalıdır.

Yüzde yirmi vergi dilimine son verilmeli ve vergi alınan ek dersler emekli keseneklerine sayılmalıdır.

Okullarda seçmeli dersler okul idareleri tarafından değil; veliler tarafından seçilmelidir.

Aday öğretmenlere sözlü sınav dayatmasından vazgeçilmelidir.

Asgari ücrette ve emekli maaşlarında insan onuruna yakışan bir iyileştirme yapılmalıdır.

Yıllardır sesimizi duymayanlara, taleplerimizi görmezden gelenlere inat, haklarımıza ve geleceğimize sahip çıkmaya devam edeceğimiz bilinmelidir. Siyasi iktidarın ve MEB`in gerek toplumsal yaşamda gerekse eğitim sisteminde hayata geçirmeye çalıştığı politika ve uygulamalar karşısında bütün eğitim ve bilim emekçilerini, velilerimizi ve öğrencilerimizi örgütlenmeye ve birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.

EĞİTİM SEN

TAŞOVA TEMSİLCİLİĞİ

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.