“BU VADİDE ARTIK KUŞLAR ÖTMEYECEK”!…

Amasya Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Mustafa Tuncer ve beraberindeki heyet 21 Kasım 2020 Cumartesi günü ilçemizi ziyaretleri kapsamında Esençay köyünü ziyaret ederek Buğalı  eteklerinde yapılması planlanan siyanürlü altın arama faaliyetleri ile ilgili köy muhtarları ve köy halkını bilgilendirerek haklı davalarında yanlarında olduklarını söyledi.

Milletvekili Tuncer köylüler ve muhtarlarla yaptığı konuşmada; “Devletin asıl amacı öncelikle insanı sağlıklı bir şekilde yaşatmaktır. Sen insanı yaşatmadıktan sonra altının olsa ne olur, olmasa  ne olur, petrolün olsa ne olur. Bu çoğrafya buradaki insanların, hayvanların, bitkilerin, doğanın  su kaynağı, bu bölgenin oksijen kaynağı burası. Daha önce de HES’ lerden zarar görmeyeceksiniz denildi. Taşova’nın HES’lerden zararı olmadı mı. İklim komple değişti. Burada sizler hukuki mücadelenizi sakın ihmal etmeyin. Altın aranacaksa daha  teknolojik çözümleri var doğaya zarar vermeden. Yoksa diğer türlü ağaçları kesecekler, tepeleri yok edecekler, çoğrafyayı  değiştirecekler, burada artık kuşlar ötmeyecek. Canlı olan her şey zarar görecek. Dünyada artık siyanür ile altın arama terk edildi. Bizim üzerimize ne düşerse sizlerle omuz omuza korkmadan mücadelemizi vereceğiz. Şirketler gelip köylere çeşitli vaatlerde bulunacaklar. Burada sağlam durmak gerekiyor” dedi.

Pandemi kısıtlamaları dolayısıyla köy meydanında açık alanda yapılan etkinliğe; Amasya CHP MilletVekili Mustafa Tuncer’in yanısıra, CHP Amasya İl Başkanı Av. Turgay Sevindi, CHP Amasya Merkez İlçe Başkanı Arif Ferahoğlu ve yönetimi, CHP Taşova İlçe Başkanı Ömer Özalp ve yönetimi, İl Genel Meclis Üyesi Duran Yeter, Taşova Bal Üreticileri Derneği Başkanı Yusuf Yücel, Esençay Muhtarı Selahattin Önder, Kumluca (Buladan) köyü Muhtarı Ferhat Kaya, Tekpınar (Kıranürküt) köyü Muhtarı Mustafa Atasoy, Ali Rıza Ağış, basın mensupları ve vatandaşlar katıldılar.

Yorum Ekle