BORABOY GÖLÜ KIŞ SEZONUNDA HİZMET VERECEK…

1970-1972 yılları arası ilçemizde kaymakam olarak görev yapan merhum Osman Turan Erçin tarafından yaptırılan göl gazinosu ve on adet lojman 51 yılı geride bıraktı.

Kaymakam Osman Turan Erçin’in kızı Eğitimci Asuman Erçin o yıllarda babasının Boraboy gölüyle ilgili yaptığı çalışmaları anlattığı yazısında: ”Gece yarıları eve döndüğü çaĺışmalarından biri de; Doğa harikası Borabay gölüydü (1971) turizme kazandırmıştı. Bungolovlar ve gazino o dönem de hizmete sunuldu.

Eğitim kadar doğaya da çok önem veren değerlere sahipti.Doğayı bozmadan gölün çevresinde patika yollarla yürüyüş parkuru açtırdı. Birlikte benim de ilk doğa yürüyüşümü yaptığım en büyük zirvemdi… Kücük doğal oturma yerlerini görünce müthiş sevinir o yol hiç bitmeyecekmiş gibi gelirdi… Biz aslında çok şanslıydık.” demiş.

Yaz mevsiminin bitip sonbahar mevsiminin başladığı 21 Eylül 2022 günü Taşova Yerel Eylem Gurubunca Taşova’nın tanıtımı çerçevesinde ilçemizin en önemli marka değeri olan Boraboy gölünü Hüsnü Aydoğan ve Emirhan Uykun ile ziyaret ettik. Drone görüntüleri çektik.

Boraboy Eğitim ve Kültür Derneği İktisadi İşletmesi Müdürü Mustafa Karagöz açıklamasında: Personel sayısını sezon sonrası mecburen azalttık. Ancak Göl   Gazinomuz ve lojman faaliyetlerimiz kış mevsimi boyunca sürecek.” şeklinde konuştu.

Taşova’ya önemli ölçüde katma değer sağlayan dört mevsim ayrı güzellikler sunan Boraboy gölümüze emeği geçen başta 2 yıl  görev yapan merhum Kaymakamımız  Osman Turan Erçin ve emeği geçen herkese Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyoruz.

 

Yorum Ekle