Amasya İtimat

KAYMAKAM ERÇİN’İN O VASİYETİ 44 YIL SONRA DA OLSA YERİNE GETİRİLEMEZ Mİ?

ote

 

 

 

 

 

 

 

Umut Pelitli

Kaymakam Osman Turan Erçin,  Trabzon ili Vakfıkebir 1928 yılında doğmuş. 4 Haziran 1970 günü ilçemizin 23. kaymakamı olarak göreve başlamış. Ne yazık ki, yakalandığı mide ve karaciğer kanseri nedeni ile görevi 25 Nisan 1972 günü sona ermiştir. Ankara Yüksek İhtisas Hastanesi ve Hacettepe Hastanesinde üç ay süren tedavisinin olumlu cevap vermemesi üzerine kardeşleri kendisini direkt Beşikdüzü’ne götürmek istemiş. Merhum Kaymakamımız Osman Turan Erçin buna karşı çıkarak kendisini Taşova’ya götürmelerini ve Taşovalılarla helalleşmek istediğini söylemiş. 5 Temmuz 1972 günü ilçemize getirilen Erçin, ilçemiz halkı ile hüzünlü bir vedalaşma yapmıştır. İlçemiz halkının çoğu bu vedalaşma esnasında gözyaşlarını tutamamışlardır.

44 yıl öncesi  gerçekleşen bu vedalaşma anında Merhum Erçin’in ilçemize bıraktığı bir vasiyeti henüz yerine getirilmedi. Erçin, o dönem Hükümet Konağı bahçesinin bahçıvanı olan merhum Ahmet Akdağ’dan “Biri kendisine, biri kabrinin başına konmak üzere iki gül” istemiştir.

5 Temmuz 1972 günü yapılan bu vedalaşmadan 22 gün sonra 27 Temmuz 1972 günü  44 yaş gibi çok genç yaşta aramızdan ebediyyen ayrılan merhum Kaymakamımız Osman Turan Erçin adına Erçin ve Cinel ailesi  tarafından Milliyet gazetesine verilen “Ölüm ve Teşekkür” ilanında ilçemiz halkı için şu anlamlı ibareleri sizlerle paylaşmanın bizim için bir görev olduğuna inanıyoruz:  “Bizlere her türlü insanlık numunesi gösteren Taşova’daki mesai arkadaşlarına, yanından ayrılmayan kadirşinas Taşova halkına teşekkürü borç biliyoruz.”

Eğer insanlık ölmediyse; gelin Kaymakamımız ve Belediye başkanımızın öncülüğünde bu vasiyeti geç de olsa yerine getirelim. Merhum Kaymakamımızın Beşikdüzü’ndeki kabri, Hükümet konağındaki o gülü bekliyor.

pic09-25-16_172334

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

osman-turan-ercin-vefat-milliyet

Vasiyet yerine getirildi, OSMAN TURAN ERÇİN’İN KABRİ ZİYARET EDİLDİ

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.