Vasiyet yerine getirildi, OSMAN TURAN ERÇİN’İN KABRİ ZİYARET EDİLDİ

Eski Kaymakamımız Osman Turan Erçin’in 45 yıl önce ilçemiz halkı ile vedalaşırken istediği vasiyeti yerine getirildi. 27 Temmuz 1972 yılında vefat eden Erçin’in kabirine 45 yıl sonra 27 Temmuz 2017 Perşembe günü Taşova Hükümet konağı bahçesinden alınan gül dikildi.

1 Ekim 2016 tarihli gazetemizde Umut Pelitli’nin konu ile ilgili  araştırma yazısı büyük ilgi görmüş ve merhum Kaymakam Erçin’in kızı Asuman Erçin ile irtibata geçilerek ölüm yıldönümü olan 27 Temmuz 2017’de  Erçin’in Beşikdüzü Zemberek köyündeki kabri başında buluşma kararı alınmıştı.

Kabri başında yapılan törende; TV Programcısı Murat Cihan, Erçin’in hayatından kesitler sundu. Ahmet Günaydın’ın konuşmasından sonra söz alan Belediye Başkan Yardımcısı Kadir Aydoğan, “Merhum Kaymakamımız Osman Turan Erçin görev yaptığı kısa dönem içerisinde o zaman üniversite açılmış gibi ilçeyi sevince boğan lisenin açılmasını sağlamış yine İngilizce öğretmenliği yaparak eğitime büyük katkılar sağlamıştır. Aynı dönemde Boraboy gölüne 10 adet bunglov ev yaptırarak gölümüzün bugün marka değerimiz olmasını sağlamıştır. Kendisini rahmet ve minnet ile anıyoruz” dedi. Erçin’in evlatları Burhan Erçin ve Asuman Erçin yaptıkları konuşmada; ” Umut Pelitli, Taşova Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı ve Ahmet Günaydın ile kadirşinas Taşova halkına çok teşekkür ediyoruz” dediler. Konuşmalardan sonra Beşikdüzü Zemberek mahalle camii imamı Nejdet Beşel Kur’an-ı Kerim okudu ve Taşova Hükümet konağından getirilen gül Erçin’in kabrine dikildi.

1970-72 yılları arasında ilçemiz Kaymakamı olarak görev yapmış, görev esnasında hastalanarak tedavi gördüğü Ankara’dan, hastalığın ilerlemesiyle memleketi Beşikdüzü’ne götürülürken, kendisinin Taşovalılarla helalleşme talebi üzerine Taşova’ya getirilen Erçin, bir sure burada kalarak halkımızla vedalaşmıştı. İlçemizden ayrıldıktan 22 gün sonra vefat eden, ilçemizde iz ve hoş sada bırakan merhum Osman Turan Erçin Kaymakamımızı, vefatının 45. yılında oğlu Burhan Erçin, kızı Asuman Erçin ailesi, dostları Beşikdüzü babın mensupları, sevenleri ile kabri başında, ilçemiz Belediye Başkanı Bayram Öztürk’ü temsilen Başkan Yardımcısı Kadir Aydoğan, İlçe Kaymakamlığını temsilen Turan Yalçın, Taşova Havadis adına gazeteci Ahmet Günaydın, Anadolu Ajansı temsilcisi Tevfik Öztürk’ten oluşan Taşova heyeti olarak saygı ve minnetle yad ettik. Kabrine Taşovamızdan götürdüğümüz gül fidanını diktik. Toprak koyduk. Suladık. Fatihalar okuduk. Kabul ola.Mekanı cennet ola. Aile ziyareti, Beşikdüzü Hakimiyet gazetesi sahibi Cemal Aksoy’un ziyaretinin ardından, Beşikdüzü Belediye Başkanı Sayın Orhan Bıçakçıoğlu’nu makamında ziyaret ettik. Bu vesile ile yıllar önce ilçemizde Milli Eğitim Müdürlüğü yapmış olan  Muhammed Selimoğlu ile de sohbet fırsatı bulduk. VEFA borçtur.
Katkı ve emeği geçen başta Erçin ailesi ile Zemberek köyü Muhtarı Ertuğrul Yılmaz ve herkese teşekkürler..

Yorum Ekle