BİR DAMLA SU VER ”NE OLUR” PROJESİ!…

Destek köyüne 6 km mesafede Devlet Su İşleri tarafından yaptırılan sulama amaçlı Destek Barajı yapılması ile Destek köyü dahil; Yayladibi, Sepetli, Arpaderesi, Gürsu ve Alpaslan köyüne  kadar uzayan 12 kilometrelik vadide araziler suyla besleneceği için bölge halkı çok mutlu olmuştu.

Destek köyü konunun asıl muhatabı olması hasebiyle Barajın yapılmasının ardından su ne kadar bol olsa bile  köy halkına  kesinlikle  Damlama su projesi kapsamında suyu ekonomik ve  etkin kullanmak ve  Destek köyünden sonraki köylere de su konusunda ihtiyaçlarına  cevap vermek gerektiği düşüncesiyle Sulama  Kooperatifi acilen kurulması ön plana çıkmıştı.

Bu yöndeki önerileri üzerine  Destek’te Sulama Kooperatifi kurulmuş, hummalı şekilde üye kaydı yapılmıştı. Ayrıca Damlama suyu için üyelerin  bahçelerine  Damlama su tesisatları çekilmiş araziye Dağıtım ana ve tali harteller derken  sulama  alanı kapsamında vatandaş bahçelerini Damlama su ile ilgili masraflar  yaparak üzerine düşeni yapmıştı. Sulama Kooperatifi de ilgililerle Projenin takibini yapmış  ama 5 yıl önce başlayan proje maalesef bahçelere suyu hala verememiş.

Kapalı Sistem sulama  şebekesinin sorumluları proje tamam demiş, Devlet Su İşlerine  teslimi yapılmış olmasına  rağmen Destek Sulama Kooperatifi üyeleri dört gözle suyu bekliyorlar.

Bugün, 7 Temmuz 2020 Destek Barajında doluluk üst düzeyde su var.

Bu arada Karoyollarınca Orman Dairesi güzergahında Yol çalışması yapılıyor ve Burada yol yapımı çalışmaları nedeniyle,  Barajdan  gelen büyük ana boru    tesisatındaki güzergah değişimi  ile kazı tamamlanmış ve  hatta döşenecek boru kanalın kenarında durmakta.

Sorumluların bu konuda gereğini yapmadığını dile  getiren  köy halkından  Kooperatif üyeleri Emekli Öğretmen Ülfet Kiriş ve Seyfi Kiriş konuya  ilişkin röportaj vererek konutla  ilgili sorunlarını dile getirdiler;

”Başta  Destek Sulama Kooperatifi Başkanının üzerine  düşeni yaparak Yetkililerle defalarca irtibat kurmasına  rağmen,  Taşoran Firmanın  işi tamamladım deyip Devlet Su İşlerine  teslim ettiğini ancak hala suyu göremediklerini ifade ettiler. Masraf ederek bahçelerine  Damlama suyu projesine emek verdiklerini ama hala suyu bahçelerimize  ulaştıramadık. Diktiğimiz yeşil sebze maalesef gelişemedi , Yetkililerden Destek köyü insanı olarak sesimizi duymalarını istiyoruz. Eski sistem  açık kanal suyunu kullandıklarını, altından kalkılamayacak bir proje  ile köy insanı 5 yıldır oyalanıyor.” şeklinde konuştular.

HABER / Salih Turgut

Yorum Ekle