Amasya İtimat

BİR ASIRLIK KOCA ÇINAR

ASIRLIK ÇINAR SEDAT ÜRÜNDÜL


 


Sevgili okurlar.


Bu yazımda sizlere ülkemizin bir asırlık koca çınarı,yüksek inşşat Mühendisi Sayın Sedat ÜRÜNDÜL ‘beyefendiden bahsedeceğim.Ükemizde bir çok önemli projelere imza atmış olan,bu kıymetli insan Ükemiz kalkınmasına fevkalede önemli işler yaparak ülkemiz kalkınmasına büyük katkıda bulunmuşlar.


Değerli okurlar,ülkemizde öyle değerlerimiz vardırki bir çoğumuz o değerleri bilmeyiz tanımayız,onlarda zaten tanınmak istemezler,çünkü onlar yaptıkları her işi bu ülke için bu ülke insanı için yaparlar,onlar için tanınıp tanınmamak önemli değildir.


İşte sevgili okurlar,bu değerlerden biriside çok  kıymetli iş adamımız  Yüksek inşaat Mühendisi,Sayın Sedat ÜRÜNDÜL.Buyrun bakalım biraz tanıyalım kendisini efendim,kimmiş ve neler yapmış bu iş adamımız.


Sedat Üründül kimdir?


Sedat Üründül, 1920 yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve ortaokulu Şişli Terakki’de tamamladıktan sonra liseyi Kabataş Erkek Lisesi’nde bitirdi. Yüksek öğrenimini İTÜ İnşaat Fakültesi’nde 1946 yılında yüksek mühendis olarak tamamladı. Askerliğini İstihkam Okulu’nda İnşaat Malzemeleri Öğretmeni olarak yaptı.


Üründül, 1946-1964 döneminde inşaat sektöründe farklı kademelerde çalışarak pek çok projede görev almıştır. (İstanbul Radyoevi İnşaatı, Atatürk Kültür Merkezi Kaba İnşaatı, Merkez Bankası Zincirlikuyu Evleri, İzmit Kağıt Fabrikası II. Kısım İnşaatı, İzmir Halkpınar Dokuma Fabrikası, İzmir Merkez Bankası, Haydarpaşa Silosu, Topkapı-Silivri Karayolu, Silivri-Tekirdağ Karayolu, İzmir Alsancak Silosu, İstanbul Şehiriçi Yolları, İstanbul NIKE Füze Rampaları (NATO), İstanbul Üniversitesi II. Dahiliye Kliniği, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi, İstanbul Üniversitesi Dişçilik Okulu, Beyazıt Meydanı Düzenlenmesi, Kemalpaşa Sulaması I. Ve II. Kısım İnşaatları, Bandırma Limanı, Çakmaklı Nato SAS Deposu, Good Year Lastik Fabrikası, Unkapanı Toptancılar Çarşısı, vb)


1966 yılında Sedat Üründül,  A. Cemal Kura ve Hayri Bingöl ile birlikte PALET İNŞAAT’ı kurmuşlar. Türk müteahhitlik sektöründe pek çok önemli projeye imza atmıştır. Yüksek mühendis Sedat Üründül, Atatürk Barajı inşaatını yapmak üzere PALET önderliğinde kurulan
Atatürk Barajı ,Köklüce HES,Cevizlik Regülatörü ve HES,Bahçelik Ana İletim Kanalı ,Yedigöze Barajı ve Derivasyon,Gelibolu Katı Atık Depolama ,Karabük Taşkın Rehabilitasyonu,Ata Konaklar,Karadere Gökırmak Barajı,Kastamonu Karayolu,Karaova,Barajı ,Güzelhisar Barajı ,Sincan-Arifiye Demiryolu,Sakarya Seddeleri
Tecer-Kangal Demiryolu,Dorukhan Tüneli,Mengen-Devrek Karayolu,Atikhisar Barajı,Bolu Büyüksu Islahı,Alsancak Silosu,Gibi bir çok projeye imza atmıştır.Sayın Sedat ÜRÜNDÜL.Haydarpaşa Silosu murahhas üye ve yönetim kurulu başkanı olarakda hizmet etmiştir.Okul,yaşlı evi ve hastane gibi bir çok yerlerde adına rastladığımız bu değerli insan’a allah uzun ömürler versin efendim.


Kendisine yazmış olduğum aşağıdaki şiiri buyrun birlikte okuyalım.


            SAYGIDEĞER İNSAN


                                                      – Akrostiş –


 


Hayatı boyunca dolaştı yurdu, çalıştı durdu,


Atatürk barajını kurdu, Fırat’a dizgin vurdu.


Limanlar köprüler kurdu, konutlar yollar yaptı,


İnsana hizmet etmeyi kutsal bir görev saydı,


Liyakatlıkla çalıştı, ülkeye kalıcı eserler yaptı.


 


Saygıdeğer insan, sayın Sedat ÜRÜNDÜL,


Elektrik santralların, çalışıyor gürül gürül,


Doğuştan mütevazıydın, istemedin hiç bir ödül.


Allah’ın bahşettiği, bir güzel insan, bir güzel gönül,


Taçlandırdı ülkesini, açtı gonca, lale, sümbül.


 


Ülkesine hizmetleri bambaşka bir aşkla yaptı.


Reva görmedi ağlatmayı, güldürmeye çalıştı.


Ülkesinde bir çok eser yaptı, iş kapıları açtı.


Ne fabrikalar ne yollar yaptı, bir ahenkle çalıştı.


Dürüstlük ilkesiydi, okullar yaptı, yurtlar yaptı.


ÜRÜNDÜL soyadını, yaptığı eserlerle bıraktı.


Lokma lokma ekmeğini, ülke insanıyla paylaştı.


 


Sevgi dolu güzel insan, sayın Sedat ÜRÜNDÜL,


Esmez sert bir rüzgar gibi, o sanki bir gonca gül,


Dağları kayaları deldi, barajlar akıyor gürül gürül,


Açtı ovalarda renkli çiçekler, koku saldı lale sümbül,


Tebrikler, saygıdeğer insan, sayın Sedat ÜRÜNDÜL.


 


                                          (İstanbul, 16.07.2009)


İstanbul Teknik Üniversitesi Senatosu’nun 01.02.1996 gün ve 210 sayılı kararı ile kendisine Fahri Doktorluk ünvanı verilen Sedat Üründül, evli ve bir erkek çocuk babasıdır.


Evet değerli okurlar,kendisini ülkesinin kalkınmasına adayan,91 yaşındaki inşaat yüksek mühendisi,koca çınar,Sayın Sedat ÜRÜNDÜL’ü tanıtmak benim için onur oldu. Çünkü o bu ülkenin kalkınmasına büyük katkı yapmış.saygılarımla….


Sami ASLŞAN-Şair YAZAR.


 


 

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.